Rabczańskie Wieści Pozarządowe

Fundusze Europejskie w Rabce-Zdroju

10978554_338264716358393_7817533216058110963_n

Drodzy Państwo,

Na oficjalnej rabczańskiej stronie www.rabka.pl, pojawił się artykuł pt. „Euro płyną do Rabki – Zdroju”. Artykuł sam w sobie jest potrzebny jako informacja, co dzieje się w naszej gminie, ale nie zgadzamy ze sposobem, w jaki przekazywane są tego rodzaju wiadomości.

Artykuł przygotowano na podstawie 10. Raportu Rocznego Małopolskiego Obserwatorium Polityki Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego za rok 2014 (link do raportu na końcu)

W raporcie, na stronach 51-57, znajduje się sumaryczna tabela wyników. Odnajdziemy w niej informację, m.in. że na terenie naszej gminy, w ostatnim okresie finansowania, zrealizowano 45 projektów. Należy podkreślić, że wynik 45 projektów odnosi się do podmiotów ( beneficjentów ) z całej Gminy Rabki – Zdroju, począwszy od organizacji pozarządowych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, poprzez spółki cywilne, spółki prawa handlowego, spółki kapitałowe, spółdzielnie, po przedsiębiorstwa państwowe, skończywszy na jednostce samorządowej wraz z jednostkami organizacyjnymi.
W województwie małopolskim struktura liczby beneficjentów (realizujących projekty) przedstawia się następująco: ponad 74% ogółu stanowią przedsiębiorstwa (zarówno osób fizycznych, jak i prawnych), a niespełna 12% – wspólnoty samorządowe i samorządowe jednostki organizacyjne. Znaczącą grupę stanowią również wszelkie stowarzyszenia i organizacje społeczne, do których zalicza się co 13 beneficjent środków unijnych z terenu Małopolski.

Jeśli chodzi o wynik zrealizowanych projektów z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej to Rabka –Zdrój zajmuje 30. pozycję w Małopolsce ex aequo z Wielką Wsią i Krynicą-Zdrój , natomiast pod względem pozyskiwania funduszy unijnych plasujemy się na 40. pozycji w Małopolsce.

Najciekawsza jednak pozycja dotyczy tak często podnoszonej ilości środków pozyskanych na jednego mieszkańca. Jest to wg. raportu (oraz artykułu) 7935 PLN. Jest to spora suma, aczkolwiek burmistrz Przybyło często chwaląc się tą kwotą i podkreślając, że jest specjalistą w pozyskiwaniu środków, nie wspomina, że wynik gminy (jeszcze raz podkreślamy, jako całości, za której tylko część odpowiada Urząd Miasta, którym kieruje burmistrz) plasuje nas na 45. miejscu w województwie. Stanowi tez tylko o niecałe 1000 zł wyższą kwotę niż średnia województwa.

Z powyższego raportu i wyników w nim pokazanych wynika, że do grona najlepszych gmin (a nie samorządów – bo przecież beneficjentami nie tylko jest samorząd ) w Małopolsce, jeszcze troszkę nam brakuje. Chyba, że za czołówkę, o której się donosi, uznamy pierwszą czterdziestkę na 183 gminy.
Cieszymy się i z takiego rezultatu, gratulujemy wszystkim podmiotom, które zrealizowały projekty, ale nie dajmy się omamiać propagandą sukcesu. Pracy do wykonania jest o wiele więcej i wyniki są o wiele skromniejsze (przynajmniej ze strony samorządu) niż to się przedstawia.

To co najbardziej razi, to nagminne przypisywanie sobie sukcesów przez naszą władzę. Ci, którzy na coś pracują powinni zbierać pochwały, a nie Ci, którzy sobie te zasługi przypisują.

Kilka przydatnych linków:
goo.gl/rN2sTh – cały raport

rankingi wojewódzkie:
goo.gl/zlcqjr – alfabetyczne zostawienie gmin oraz dane
goo.gl/VWZGjm – ranking gmin wg. ilości projektów
goo.gl/SKMrF7 – ranking gmin wg. ilości środków pozyskanych na 1 mieszkańca
goo.gl/aIexYb – ranking gmin wg. wartości zrealizowanych projektów

Udostępnij

O autorze