Komunikat po sesji.

przez | 28 października 2015

komunikatmgo
Szanowni Państwo,
Pomimo złożonego przez nas w dniu 27.10.2015 r. wniosku o odwołanie zaplanowanej sesji Rady Miejskiej i zwołanie jej w innym terminie, posiedzenie sesji odbyło się dzisiaj o godz. 9.00. Stwierdzono na niej, że nie potrafimy liczyć 🙂 Cóż, poniżej nasze wyliczenia.
Klub Radnych „Nasze Miasto” stwierdził, że nastąpiło naruszenie §23 ust.3 Uchwały Nr LXI/426/10 Rady Miasta Rabka-Zdrój z dnia 29.09.2010 r. w sprawie: uchwalenia Statutu Gminy Rabki – Zdroju. Zgodnie z w/w zapisem:
„…radni muszą być zawiadomieni o zwołaniu sesji i otrzymać projekty uchwał co najmniej na 7 dni przed planowanym terminem obrad, …”.
Klub Radnych „NASZE MIASTO” uważa, że nie nastąpiło skuteczne powiadomienie wszystkich radnych przez niezachowanie siedmiodniowego terminu. Straż Miejska rozwoziła materiały na sesję dla radnych w dniu 21.10.2015 r. (środa) po godz. 16. Dwoje z naszych radnych z powodu popołudniowego wyjazdu otrzymali materiały dopiero we czwartek wieczorem.
Termin należy liczyć następująco:
– pierwszym dniem terminu jest dzień następujący, po tym, w którym nastąpiło zdarzenie (doręczenie), robiąc już nawet założenie, że wszyscy radni otrzymali materiały we środę 21.10, jest to czwartek 22.10 (pierwszy dzień terminu),
– zapis Statutu mówi o siedmiodniowym terminie przed terminem obrad, czyli siódmym dniem ma być dzień przed dniem, w którym zaplanowana jest sesja.
W momencie, gdy składaliśmy do Rady pismo z wnioskiem o zmianę terminu sesji, usłyszeliśmy, że terminy liczone są enigmatyczną metodą „od tyłu”. Zresztą przewodnicząca rady miejskiej   na sesji skrupulatnie, na palcach, dokonała przeliczenia 🙂 
Jak by nie liczyć wymóg statutu nie został spełniony.
O co nam chodzi? W czasie tej sesji podjętych miało być szereg uchwał, w tym wnoszących poprawki do budżetu, o zaciągnięciu kredytu, sprzedaży nieruchomości, ustalenie podatków itd. Kilkadziesiąt stron materiałów. Uchwały ważne dla mieszkańców naszej gminy.
Nie wypowiadamy się za pozostałych radnych, ale my radni klubu, zapoznajemy się z materiałami i musimy mieć czas na podjęcie decyzji. Ktoś odpowie, że po to są komisje. Zgadza się, ale jeśli o terminie posiedzenia komisji jesteśmy powiadamiani, wieczorem dnia poprzedzającego termin posiedzenia, to nie ma możliwości zmiany swoich planów, w tym zawodowych (wypełnić kartę urlopową, zawiadomić z wyprzedzeniem pracodawcę, zmienić umówione terminy z klientami, zaplanować zajęcia na uczelni, itd.). Wielokrotnie podnosiliśmy ten temat, jednak ignorowano nasze prośby.
Chcemy raz na zawsze wyjaśnić kwestię dostarczania nam materiałów, z którymi trudno zapoznać się w krótkim czasie przed sesją czy też komisjami.
 

Wyraźnie widać, że w przypadku ostatniej „sesji” zabrakło jednego dnia.
Nawet według wyliczeń burmistrz i Przewodniczącej Rady, jest trochę ponad 6 dób (doręczenia ok. 17.,18. we środę do 9. we środę).
A czy nie można normalnie, dać radnym więcej czasu na zapoznanie się z materiałami. Tylko wszystko na ostatnią chwilę i w pośpiechu?
 

0 myśli nt. „Komunikat po sesji.

 1. mieszkaniec

  Bo Górnickiej o to szło żeby byli tylko jej przydupasy bo oni nic nie czytajac wszystko przegłosują -dramat .

 2. mieszkaniec

  Tanieją opłaty za śmieci
  Data: 29 października 2015, Czwartek /
  Radni obniżyli dziś opłaty za śmieci dla mieszkańców Mszany Dolnej. Teraz, zamiast stawki 7 zł i 50 gr od osoby, mieszkańcy będą płacić 6 zł 50 gr. Obniżka dotyczy tych mieszkańców, którzy segregują śmieci, ale tych jest zdecydowana większość.
  Jak mówił na czwartkowej sesji Rady Miasta burmistrz Józef Kowalczyk, obniżka była możliwa dzięki wyborowi tańszej firmy, która przez najbliższe półtora roku będzie odbierać śmieci od mieszkańców Mszany Dolnej. Konkurencja była duża, a wygrał ją Zakład Utylizacji Odpadów z Myślenic. Zastąpi on z dniem 1 stycznia firmę Empol, która dotychczas zbierała śmieci od mieszkańców miasta. Różnica w cenie, jak ujawnił Kowalczyk, była astronomiczna, bo miasto uzyskało cenę lepszą o 284 tysiące złotych od dotychczasowej. To z kolei pozwoliło na obniżkę opłat za odbiór odpadów o złotówkę od osoby.
  Mieszkańców czekają też inne zmiany. Zmieni się np. częstotliwość odbioru odpadów. Zimą będą one zbierane tylko raz w miesiącu, natomiast dwukrotnie, tak jak dotychczas, w sezonie letnim.
  Dodatkowo miasto otrzymało od firmy, która wygrała przetarg, 500 koszy na śmieci niesegregowane. Będą one bezpłatne. Chętni na ich wypożyczenie powinni zgłaszać się do Urzędu Miasta w listopadzie.
  (mr)

 3. To ja

  Pani Przybyło, mimo kołnierzyka niczym pensjonarka, pokazała na tej sesji swój podły i mściwy charakter. Zamiast dbać o rozwój Rabki, pozyskiwać inwestorów i pieniądze z Unii, sporą część swojej energii (i swoich sowicie opłacanych doradców), poświęca na donoszenie na mieszkańców, dzięki którym dostaje swoją najwyższą z możliwych pensję. Tylko dlatego, że ktoś ma odmienne zdanie, od zdania jedynie słusznego pani Przybyło. Pisze więc burmistrz miasta Rabki do różnego rodzaju urzędów masę pism, mających utrudnić (lub wręcz uniemożliwić) prowadzenie biznesu przez mieszkańców. I ta obłudna troska o los bezdomnych pokazała hipokryzję pani Przybyło. Oj mściwą mamy burmistrz.