Telewizja Parlamentu Europejskiego o zanieczyszczeniu powietrza w Rabce-Zdroju.

przez | 9 listopada 2015
Zdjęcie: Rabczański Alarm Smogowy
Zdjęcie: Rabczański Alarm Smogowy

 
Szanowni Państwo,
Sława naszego rabczańskiego powietrza dotarła ,aż do Brukseli. Telewizja Parlamentu Europejskiego nakręciła reportaż o zanieczyszczeniu powietrza.  Taka reklama jest  dla naszego miasta ‘’bardzo cenna. ‘’
http://www.europarltv.europa.eu/pl/player.aspx?pid=82b6daa1-464b-4597-9028-a53a00bcac26

Z rozwijanego menu w lewym dolnym rogu, można wybrać polskie napisy-PL. 
 
Telewizję Parlamentu Europejskiego lubi  19 531 osób, co najmniej tyle osób mogło oglądnąć ‘’spot promujący’’  Rabkę.
Nie takiej reklamy i promocji nam potrzeba. Ogromna część mieszkańców utrzymuje się z turystyki.
W Polsce umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza  45 000 osób. Nie dokładajmy do tego grona  mieszkańców naszego miasta i wsi, wszyscy  chcą żyć, a nie umierać przedwcześnie.
 

0 myśli nt. „Telewizja Parlamentu Europejskiego o zanieczyszczeniu powietrza w Rabce-Zdroju.

 1. ECO- groszek nawiększy syf

  Pan Z.” bohater” filmu jest blisko Rabczańskiego Alarmu Smogowego. Co miał przedstawić ten filmik?
  Głupotę palącego w tak starym piecu.
  Ochrona powietrza nie polega na oszczędzaniu na formie ogrzewania. Gaz jest najtańszym nośnikiem energii, ale trzeba trochę popracować głową, aby ogrzewanie gazem było ekonomiczne. Panie Z. masz pan dzieci – dlaczego nie pracujesz dla ich dobra, tylko oszczędzasz na ich zdrowiu, wpędzając dzieci swoje i odwiedzające waszą „księgarnię” w szereg zagrożeń chorobowych.”Płakać” nad stanem powietrza można zawsze, ale trzeba zacząć od swojego podwórka. Film jest bardzo tendencyjny i nie wiadomo co ma pokazać?
  Palę węglem bo co ? – władza mi nie płaci za gaz? Nowe prawo pozwala samorządom określić- jaki typ ogrzewania jest dopuszczalny w danej miejscowości – dążycie do całkowitego zakazu palenia węglem? Ja jest za gazem.
  Przeszedłem wszystkie formy ogrzewania domu
  i uważam że gaz jest najlepszą formą. Przy dużych powierzchniach i „zaludnieniu” domu można się pokusić o odnawialne źródła energii.

 2. Urodzona w Rabce

  Ze smogiem w Rabce walczą m.in. Pani Katarzyna właścicielka księgarni na Podhalańskiej. Mąż tej pani „zrobił reklamę” dla Rabki pokazując w filmie, jak nie powinno się palić w piecu węglowym, a przecież instrukcja palenia była na oficjalnej stronie Rabki. Jeśli ludzie, jak się wydaje świadomi zagrożenia, nie postępują zgodnie z zasadami, do których namawiają innych, to co powiedzieć o zwykłych, ubogich mieszkańcach Rabki. Dlaczego Ci państwo nie zadbali o to, żeby pokazać, że w Rabce są też mieszkańcy, którzy w przeciwieństwie do nich, zainwestowali własne pieniądze lub przy wsparciu BOŚ i kupili nowoczesne piece węglowe lub gazowe i inne aby rzeczywiście chronić powietrze, a nie gadać tylko o walce ze smogiem. Dobrymi chęciami piekło wybrukowane

 3. kij w mrowisko ......

  Dopłaty do wymiany pieców są dla osób fizycznych. Więc pewnie księgarnia na Podhalańskiej się nie zakwalifikuje, bo w tym budynku prowadzona jest dz. gospodarcza. No cóż trzeba samemu rozwiązać ten palący problem

 4. Konrad Górski

  Pisałem o tym coraz bardziej niekorzystnym dla mieszkańców Rabki – szczególnie też jako Zdroju – stanie powietrza na koniec sezonu grzewczego (i nawet ten długi tekst wtedy jeszcze puszczono na Gorcach24 bo jestem przecież „kontrowersyjnym” oponentem burmistrz – w domyśle tylko mi śmierdzi i czepiam się a PM10, PM2.5 , benzopireny tylko mi mogą zaszkodzić – C20H12 – dwa organiczne związki chemiczne z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Są związkami silnie rakotwórczymi). Temat ten będzie wracał jak bumerang wbrew zapewnieniom burmistrz o czystym powietrzu bo to tylko jej słowa bez pokrycia w prawdzie i faktach: „Czy widział Pan kogoś w masce, tak jak w Chinach?” – pytała redaktora odwracając zwyczajowe role. I nie czekając na odpowiedź kontynuowała przekonując chyba najbardziej siebie samą: „Nie ma ludzi w maskach dlatego, że w Rabce jest bardzo czyste powietrze. Ludzie przychodzą tu, oddychają”. Zapewnienia warte tyle samo co jej wyborcze obietnice w 2014 r. ( ile to setek domów miało być zmodernizowanych już w pierwszym roku w myśl tych pustych obietnic?) Może materiał filmowy będzie miał większy oddźwięk i bardziej poruszy wyobraźnię mieszkańców a co za tym idzie bardziej zaczną cenić powietrze, którym oddychają od statuetek i tytułów – Samorządowiec 25-lecia ? P.S: I pomyśleć: biblijna Ewa zerwała i podała Adamowi tylko jabłko przez co ludzki ród „wyleciał” z raju. Ewa z Rabki „zrywa” całe drzewa. Z raju nie „wylecimy” bo już w nim nie jesteśmy ale status Zdroju stracimy… jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań. http://gorce24.pl/informacje/5544/Konrad_Gorski_o_zanieczyszczeniu_powietrza_w_RabceZdroju

 5. To ja

  Pan pokazał to co robi znacząca większość mieszkańców domków jednorodzinnych – pali węglem. Przecież ludzie nie lubią dokładać sobie pracy. Palenie węglem to dużo więcej zachodu – wegiel trzeba znieść do piwnicy, pilnować piec, jest więcej brudu. Jednak jest zdecydowanie taniej,a większość domów ma stare piece, domy nie sa ocieplone.Gdyby władze Rabki zadbały o mieszkańców i uczciwie przyznały, że jest problem zamiast zamiatać go pod dywan, działania zmniejszające zanieczyszczenie powietrza w Rabce już dawno by funkcjonowały. Oczywiście to są działania na wiele lat ale pierwsze to trzeba uznać i głośno powiedzieć – w Rabce powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Na razie tylko w blasku fleszy nasza burmistrz pozoruje działanie i medialnie ogłasza, ze lideruje……… chyba tylko leserstwo.

 6. Bufetowa miejscowa na odejście gotowa

  Oglądnęłam i nie wiem o co chodzi. Ale wiem tyle, że jak nie wiem o co chodzi to musi chodzić o kasę i to taką co mi pewnie umyka albo nie mogę się do niej dobrać. Czuję to moim nosem jak ci na filmie wyczuwają, że w uzdrowisku palą śmieciami. Dla mnie najważniejszy jest mój bufet, który daje mi moją ukochaną kasę. Tu się nie do waży, tam rozcieńczy lub powtórnie coś odgrzeje i kasa leci. Jak komuś przeszkadzają te niby smrody to niech jedzie tam gdzie ich nie ma. Ja dopiero co dostałam tytuł „Kucharza 25-lecia” a mój bar miano „Przyjaznego Bufetu”, w którym przecież gotuje się dla wielu ważnych ludzi to musi się czymś palić. Czasami oni u mnie w bufecie decydują o sprawach, ho, ho (k.. czasami nie rozumiem o czym gadają a największy problem mam jak mi wtedy każą coś podpisać ale zawsze mówią mi, że to dobre dla mojego bufetu). Dla mnie zawsze będą najważniejsi moi wybrani goście i ich domy, w których mogą pomieszkać w Rabce a ja mogę im dowieźć pizzę i znów na tym zarobić. Całą tę sprawę pokazaną na filmie o tym niby zanieczyszczonym powietrzu skoro jej nie chciano najpierw oprzeć o mój bufet to mam w … piii…pceeee….niuuu bo wulgaryzmy nie przejdą więc na koniec już tylko piiiii….pcze.