Masz Głos Masz Wybór

Masz Głos Masz Wybór 2015

Forum Rdzawka już po raz 8 przyłącza się do akcji Masz Głos Masz Wybór.

Oto zadania , które chcemy promować  w gminie Rabka-Zdrój:

Masz pomysł? Masz Głos, Masz Wybór!

budżet obywatelski Budżet obywatelski To mieszkańcy najlepiej wiedzą czego im potrzeba: czy lepiej zbudować jezdnię czy ścieżkę rowerową; ustawić latarnie, czy kupić sprzęt dla szkoły, a może zorganizować zajęcia dla dzieci? Budżet obywatelski to pomysł na zwiększenie wpływu mieszkańców na to, jak wydawane są ich pieniądze. Będziemy działać na rzecz wprowadzenia takiego budżetu lub udoskonalenia jego zasad tam, gdzie już obowiązuje. Dołącz do nas! [Więcej]
 Dostępni radni Dostępni radni Radni podejmują w drodze uchwał wiele decyzji, które mają duży wpływ na jakość naszego życia. Do nich należy ostateczna decyzja, czy na terenie gminy powstanie nowy plac zabaw, które drogi będą remontowane i ile pieniędzy będzie przeznaczonych na utrzymanie szkół. Rolą radnych jest także pośredniczenie pomiędzy mieszkańcami a władzą, stąd ważne jest żeby utrzymywali stały kontakt z mieszkańcami.
Chcecie mieć wpływ na funkcjonowanie rady? Chcecie, żeby decyzje radnych bardziej odpowiadały na realne problemy mieszkańców? Weźcie udział w zadaniu Dostępni samorządowcy. [Więcej]
 Inicjatywa lokalna Inicjatywa lokalna Chcecie coś wspólnie zrobić dla siebie i innych, rozwiązać lokalne problemy, zmienić otoczenie? Inicjatywa Lokalna jest dla Was! Wspólnie z mieszkańcami i władzami możecie zbudować boisko do gry w siatkówkę plażową, ustawić ławki w parku, wyremontować świetlicę lub zorganizować warsztaty obsługi komputera dla seniorów, przedstawienie teatru amatorskiego i wiele, wiele innych. Razem z władzami lokalnymi zrealizujcie zadanie Inicjatywa lokalna w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. [Więcej]
 Lepsze instytucje Lepsze instytucje Czy macie wrażenie, że Wasz dom kultury, biblioteka, ośrodek sportu to miejsca, które mają z góry narzuconą ofertę i sposób funkcjonowania? Że jako odbiorcy ich usług nie macie na nie praktycznie żadnego wpływu? Nie musi tak być! Czas, aby instytucje publiczne otwierały się na głos osób, które są zainteresowane korzystaniem z ich oferty i coraz bardziej dostosowywały się do ich potrzeb. Wybierzcie jedną z nich, zaproście jej pracowników, przedstawicieli lokalnych władz oraz i mieszkańców do współpracy. Przyjrzyjcie się, jak funkcjonuje i wspólnie wypracujcie propozycje zmian. Weźcie udział w zadaniu Lepsze instytucje. [Więcej]
 Przestrzeń dla ludzi Przestrzeń dla ludzi Denerwujesz się, że tu, gdzie mieszkasz nie jest zielono, brakuje miejsc do spotykania się? Ulica służy tylko samochodom, bo zapomniano o pieszych i rowerzystach? A może masz już dość wszechobecnego chaosu reklamowego? Masz na to wpływ! Zgłoś się do zadania Przestrzeń dla ludzi i zmieniaj swoją okolicę. [Więcej]

 

——————————————————–

Masz Głos Masz Wybór 2014 

Forum Rdzawka już po raz 7 przyłącza się do kolejnej edycji ogólnopolskiej edycji akcji Masz Głos Masz Wybór .Jesteśmy  w akcji już od 2008 roku.

Nasz profil na MaszGlos.pl 

Harmonogram:

2014

28 luty 2014- start kolejnej edycji Masz Głos Masz Wybór

Forum Rdzawka zgłosiło się do 3 zadań:

Dostępni samorządowcy

Za kilka miesięcy wybory samorządowe. Po raz kolejny będziemy wybierać radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów – osoby, które przez następne cztery lata będą reprezentować nasze interesy w społeczności gminnej. Dlatego warto zastanowić się, jak do tej pory samorządowcy komunikowali się z mieszkańcami? Czy radni chętnie wsłuchiwali się w głos swoich wyborców?

Zachęcamy Was do podsumowania kadencji – przeprowadzenia diagnozy komunikacji mieszkańcy – samorządowcy, przygotowania rekomendacji zmian i przekazania ich komitetom wyborczym. Podstawą diagnozy może być zbiór pytań „Podsumowanie kadencji 2010 – 2014 – katalog pytań do mieszkańców i samorządowców”.

Zapytajcie przedstawicieli władzy (wójtów, burmistrzów, ale także radnych opozycji i koalicji), mieszkańców i organizacji pozarządowych – jak oceniają obecną sytuację, ale też jak widzą przyszłość. Podsumowanie kadencji warto zrobić w podziale na trzy części: sukcesy; porażki; wyzwania.

Wybory dla każdego

Udział w wyborach to prawo obywatelskie. Warto aby każdy mógł z niego skorzystać! Przyłącz się do akcji Masz Głos Masz Wybór, aby każdy kto chce, mógł oddać swój głos. Oznacza to z jednej strony właściwą organizację samych wyborów, szerokie informowanie o możliwościach udziału w nich, jak również przygotowanie urzędu i otwarcie na wyborców np. poprzez udostępnienie informacji o funkcjonowaniu gminy. Masz Głos Masz Wybór proponuje mieszkańcom ocenę przygotowania do wyborów i zwiększenie przejrzystość kampanii wyborczej.

Głosuj świadomie

Wkrótce podejmiemy decyzję na kogo oddamy swój głos w wyborach samorządowych. Zdarza się, że swojego kandydata typujemy dopiero w dniu głosowania, często już w lokalu wyborczym. Stawiamy X przy nazwisku, które kojarzymy z plakatów rozklejonych po okolicy. Wybór przypomina więc grę w totka. Tymczasem, gdybyśmy poznali programy wyborcze, moglibyśmy wybrać najwłaściwszą osobę – tę, która ma dobre pomysły na rozwój naszej miejscowości. Aby mądrze wybrać radnych oraz wójta, burmistrza lub prezydenta miasta mieszkańcy muszą wiedzieć kim są kandydaci i jakie mają plany. Zbierzcie informacje o kandydatach i rozpowszechnijcie je wśród wyborców. Pomóżcie im podjąć świadome decyzje!

Świadomy wybór to decyzja oparta na informacjach: wyborca powinien wiedzieć, co potrafi kandydat, jakie są jego dotychczasowe doświadczenia oraz jakie działania planuje podjąć, jeśli zostanie wybrany. Czy wie, czego potrzebują mieszkańcy i w jaki sposób chce im to zapewnić.

——————————————————————–

Masz Głos Masz Wybór 2013 

Forum Rdzawka już po raz 6 przyłącza się do kolejnej edycji ogólnopolskiej edycji akcji Masz Głos Masz Wybór .Jesteśmy  w akcji już od 2008 roku.

Harmonogram:

2013

3 – 28 kwietnia – zapisy do akcji masz Głos, Masz Wybór OK
10 – 12 maja – SZKOLENIA wprowadzające w tematykę zadań Wnioski poniżej.

20-27 maja– analiza sytuacji

27 maj- nowy kanał informowania o akcji www.matwojt.blog.pl

13 Czerwca 2013 – Święto Samorządu w Rabce

29 czerwiec 2013 – publikacja sprawozdania z 1 półrocza.

24 września 2013 – złożenie propozycji do programu współpracy m.in inicjatywy lokalnej.

13 listopada 2013– zebranie zespołu

29 listopada 2013– ogłoszenie Programu Współpracy 2014, nie ma inicjatywy lokalnej.

9 grudnia 2013- pismo do UM

12 grudnia 2013- odpowiedź z UM Rabka

16 grudnia 2013- drugie pismo do UM Rabka

20 grudnia 2013- odpowiedź z UM Rabka

22 grudnia 2013- sprawozdanie MGMW z roku 2013

 

Nasz Plan:

W edycji 2013 chcemy zrealizować 3 zadania, są to:

 

Dostępni samorządowcy

Zgoda i dialog budują. Ale jak budować, gdy szwankuje komunikacja? Gdy decyzje zapadają „za zamkniętymi drzwiami”.

Niedostatki w przepływie informacji wynikają zwykle z braku pomysłu na usprawnienie oraz nieświadomości, jak ważna jest komunikacja.

Chcemy pracować nadal nad zwiększeniem informacji o samorządowcach.

 

Inicjatywa lokalna

Wziąć sprawy w swoje ręce, nie czekać aż inni rozwiążą problem, zadeklarować własny wkład – inicjatywa lokalna to mechanizm dzięki, któremu mieszkańcy w ścisłej współpracy z władzami samorządowymi mogą zmieniać swoje otoczenie. Inicjatywa Integruje społeczność i pozwala organizować wydarzenia jednorazowe (np. festyn), cykliczne (ciekawe zajęcia w domu kultury) czy stworzyć coś namacalnego (np. zbudować parking).

Propozycję inicjatywy lokalnej zgłosimy w październiku 2013- podczas konsultacji programu współpracy na 2014 rok.

 

Zróbmy to razem!

Biblioteka zamykana jest za wcześnie? – zmieńmy godziny otwarcia! Dom kultury prowadzi nudne i nieatrakcyjne dla nas zajęcia? – zaproponujmy inne i razem stwórzmy nowy program. W szkolnej stołówce źle karmią? – zmodyfikujmy menu. Możemy też zakazać wjazdu rowerom do parku lub… znieść ten zakaz, przesunąć trasę linii autobusowej, a nawet decydować o godzinach pracy urzędu. Damy radę, to wcale nie jest takie trudne! A nikt inny nie wie lepiej czego potrzebujemy.

Współpraca przy badaniu organizacji.

Wniosek o zmianę sposobu oceniania z punktowego na inny przy programie współpracy 2014

 

Akcję Masz Głos, Masz Wybór organizują Fundacja im. Stefana Batorego oraz partnerzy: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju (PZR), Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (SLLGO), Stowarzyszenie Szkoła Liderów.
10-12 maj 2013 Raszyn k/Warszawy ,szkolenie Masz Głos Masz Wybór.

Kilka wniosków ze szkolenia, warte polecenia każdemu.

DIALOG i PIERWSZY KROK, słowo klucz w wielu przedsięwzięciach. Na aspekt braku dialogu samorządu z mieszkańcami, warto odpowiedzieć dobrą wolą i nawiązaniem tego dialogu z naszej strony. Tam też są ludzie.

NARZEKANIE.  Warto je zmienić z narzekania na konkretny cel do poprawy. Czy po szkoleniu wizerunek naszych miejscowości jest nadal taki sam. Czy po powrocie do domu jest nadal tak samo jak było ?

NIE WSTYDZMY SIĘ  Podczas rozmów z uczestnikami z wielu zadań, niektórzy umniejszali wartość tego co robią w porównaniu z innymi. Każde działanie, czy jako organizacja, czy nieformalnie, czy ze wsi czy miasta, jest inne i warte podziękowania i docenienia. Każde działanie zmienia nasze otoczenie i jest cenne. Warto tym się chwalić także na maszglos.pl

BRAK PIENIĘDZY. Pieniądze są konieczne do działania, ale jak chcemy działać pełna parą , wniosek jest jeden –trzeba zatrudnić osobę do zdobywania pieniędzy.

SZACUNEK I RODZINA . Nie można zapominać w prowadzonych działaniach o swojej rodzinie, osobach nam najbliższych. Bowiem one są z nami na dobre i na złe.

LOKALIZOWANIE WIEDZY. Trzeba dostosować wiedzę ze szkolenia do warunków lokalnych i realnych możliwości. Dobrą organizację poznamy nie jak zacznie ale jak skończy.

CIERPLIWOŚĆ. Idee prezentowane na szkoleniu przez uczestników są szczytne. Nic nie przychodzi od razu, na realizację potrzeba czasu-1,2,3,4 lata- pamiętajmy o tym .

RÓŻNORODNOŚĆ  Na szkoleniu było 120 osób z : różnych stron Polski, różnych poglądach, profilach działań, płci, wyznania, orientacji. To wszystko wpływa na otwartość na nową wiedzę i doświadczenia.

FEDERALIZACJA.  250 organizacji w akcji, piękny wynik. Co one chcą od Masz Głosa ? Pomocy w rozwiązaniu problemów. Część organizacji po realizacji zadania weźmie udział w kolejnej akcji , część nie.I co z nimi ? Polska jest Polską lokalną. Szkoda ,żeby utracić tak aktywne organizacje. Kwestią, którą warto wziąć pod uwagę to- federalizacja. Bo razem możemy więcej. Sami mniej.

Polecam ,Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych ( OFOP), która działa na rzecz organizacji pozarządowych, lobbuje w kwestiach sektora. Nie bądźmy sami w naszych działaniach. Więcej nawww.ofop.eu

DEBATA OKSFORDZKA  Ciekawe, narzędzie warte polecenia. Fajnie było patrzeć na ludzi jak się w nią angażują, zadają pytania. Wątpiącym powiem jedno – jak się nie spróbuje to nie wiemy. Już jest 120 ambasadorów debaty oksfordzkiej.

 

13 czerwca 2013 -Święto Samorządu w Rabce-Zdrój.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdrój wczoraj przekazaliśmy ok. 90 egzemplarzy długopisów Masz Głos w ramach Święta Samorządu

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdrój już przekazaliśmy ok. 90 egzemplarzy Narzędziownika Obywatelskiego w ramach Święta Samorządu

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdrój już przekazaliśmy ok. 90 egzemplarzy Karta Praw Mieszkańca w ramach Święta Samorządu

Zobacz więcej na http://www.maszglos.pl/
W dniu wczorajszym ( 13.11.2013) odbyło się zebranie członków Forum Rdzawka.

Podsumowano co do tej pory zrobiono:

1. Dostępni samorządowcy

Plan: Chcemy pracować nadal nad zwiększeniem informacji o samorządowcach.

Wykonanie: blog o sprawach lokalnych i Rdzawki ( www.matwojt.blog.pl ) , analiza i opinie na tematy samorządowe w gminie Rabka-Zdrój.

Promowanie: Masz Głos Masz Wybór 2013 , Samorząd Rabka Zdrój , Fundusz Sołecki Rabka , Fundusz Korkowy Rabka,  Moja Polis Rabka,  Nasza Kasa Rabka,  BIP Rabka-Zdrój

2. Inicjatywa lokalna

Propozycję inicjatywy lokalnej zgłosiliśmy w październiku 2013- podczas konsultacji programu współpracy na 2014 rok.

Czekamy czy zapis pojawi się w programie współpracy na 2014 rok , który będzie przyjęty w listopadzie.

Jeśli go nie będzie to złożymy wniosek o inicjatywę lokalną. Oprócz Rabki , wniosek złożymy do Powiatu Nowotarskiego, który w programie współpracy ma inicjatywę lokalną , ale nie ma uchwały.

3. Zróbmy to razem!

Plan: Współpraca przy badaniu organizacji.

Wniosek o zmianę sposobu oceniania z punktowego na inny przy programie współpracy 2014

 

Wykonanie: niedługo ukaże się raport z badania. Co do zmiany oceny analizujemy sytuację.

——————————————————————————————————————–

Masz Głos Masz Wybór 2012

Stowarzyszenie zwykłe Forum Rdzawka informuje o rozpoczęciu działań, które będziemy realizować w ramach akcji Masz Głos Masz Wybór, którą kontynuujemy od 2008 roku w Rabce-Zdrój.

Celem tegorocznej akcji jest zaangażowanie mieszkańców i władz gminy do dialogu i współpracy.

W obecnej edycji chcemy zrealizować dwa zadania:
1)Dostępni Radni-chcemy rozpoznać formy kontaktu radnych z mieszkańcami i zgłosić nasze propozycje.
2)Dostępne sesje Rady-chcemy doprowadzić do publikacji protokołów z sesji w Internecie.

Oprócz powyższych działań opracujemy i przekażemy wszystkim szkołom z gminy Rabka-Zdrój pakiet materiałów o edukacji obywatelskiej we wrześniu 2012.

W ramach rocznicy Święta Samorządu Lokalnego ,które jest rocznicą 27 maja 1990 kiedy po raz pierwszy w nowej Polsce wybieraliśmy władze samorządowe, przekazaliśmy mieszkańcom Kartę Praw Mieszkańca ,która jest dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdrój.

W dniu dzisiejszym przekazaliśmy pisma do Pani Burmistrz Miasta Rabka-Zdrój i Przewodniczącej Rady Miejskiej Miasta Rabka-Zdrój informujące o akcji.

Chcemy się dowiedzieć:
1) Jakie są formy komunikacji radnych z mieszkańcami ?
2) Czy istnieje możliwość publikowania protokołów z sesji Rady Miasta w Biuletynie Informacji Publicznej Rabka-Zdrój w celu przybliżenia działalności Rady Miasta Rabka-Zdrój mieszkańcom ?

Czekamy na odpowiedź.

Pisma 

—————————————————————————–

Masz Głos Masz Wybór 2011

 II Rabczańska Koalicja Profrekwencyjna-Wybory Samorządowe 2010

III Rabczańska Koalicja Profrekwencyjna-Wybory Parlamentarne 2011

——————————–—————————————————-

Masz Głos Masz Wybór 2010

26 kwietnia 2010r odbędzie się w Liceum i Gimnazjum im.Świętej Rodziny w Rabce Zdrój w klasie trzeciej liceum prezentacja multimedialna poświęcona wyborom samorządowym 2010 w ramach akcji Masz Głos Masz Wybór oraz prezentacja antykorupcyjna w ramach Programu Przeciw Korupcji Fundacji im.Stefana Batorego. W prezentacji samorządowej zostaną poruszone następujące kwestie : -Kiedy odbędą się wybory?  -Kto może głosować?  -Czym jest samorząd?  -Skąd czerpać informacje o samorządzie? W prezentacji antykorupcyjnej: -Zjawisko korupcji z różnych perspektyw. -Przeciwdziałanie korupcji w Polsce i na świecie. -Opinia publiczna o korupcji -Zapobieganie korupcji Maturzyści otrzymają książki ABC Samorządu Terytorialnego Poradnik Nie Tylko Dla Radnych. Pozostali uczniowie płyty CD.Wszyscy uczestnicy otrzymają naklejki,plakat i przypinkę akcji MG MW. Prezentacja będzie dostępna do pobrania z http://www.fordza.cba.pl/ Zapraszamy     Grupa Nieformalna Forum Rdzawka.

W dniu dzisiejszym Grupa Nieformalna Forum Rdzawka dołączyła do koalicji profrekfencyjnej Gdziekolwiek będziesz zagłosuj. Grupa będzie zachęcać mieszkańców gminy Rabka Zdrój  do udziału w wyborach prezydenckich. Plan działań już niedługo Grupa Nieformalna Forum Rdzawka.

—————————————————————————-

Masz Głos Masz Wybór 2009

Grupa Nieformalna,,Forum Rdzawka”w ramach kampani profrekfencyjnej wykona: Akcję oplakatowania gminy. Rozda naklejki,zachęcające do udziału w wyborach Wykona prezentację multimedialną o Europarlamencie i Eurowyborach Wykona kampanię profrekfencyjną w Liceum i Gimnazjum im.Świętej Rodziny w Rabce Zdroju Zdjęcia jak zawsze na www.forumrdzawka.socjum.pl Dziękujemy za pomoc wolontariuszom Marii,Emilii,Kasi i Jackowi.    Grupa Nieformalna ,,Forum Rdzawka.”

——————————————————————————————–

Masz Głos Masz Wybór 2008

Kampania reklamująca akcje ,,Masz Głos Masz Wybór” w Rabce Zdroju, Ponicach i Rdzawce składa się z 2 etapów: 1 etap 24.09.2008 -24.10.2008 Rozwieszenie plakatów i afiszy informujących o akcji. 2 etap 10.10.2008-24.10.2008 Rozdanie nalepek, naklejek mieszkańcom informujących o akcji. Forum Rdzawka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 − 6 =