Rabczańskie Wieści Pozarządowe

Monitoring w Rabce.

Fundacja Panoptykon wydała publikację o monitoringu. Warto ją przeczytać i spojrzeć na szklane oczy.

Jak piszą:

„Kamery monitoringu stały się naturalnym elementem naszego życia. Właściwie nikogo już nie dziwi ich obecność w otaczającej przestrzeni. Uważne oko wypatrzy je niemal wszędzie, jednak – małe i niepozorne – zazwyczaj nie zwracają na siebie uwagi. Niby zdajemy sobie sprawę z ich obecności, ale nie czujemy na sobie ich wzroku. Zakładamy, że muszą służyć ważnym celom. Na przykład bezpieczeństwu. W końcu dzięki kamerom jest dużo bezpieczniej. Czyż nie?”

W przewodniku „Życie wśród kamer” postanowiliśmy zmierzyć się z tym i kilkoma innymi mitami dotyczącymi monitoringu. Zebraliśmy w nim informacje o tym, jak działają kamery, do czego są wykorzystywane, na ile są skuteczne, jak wpływają na życie społeczne i jakie problemy mogą się wiązać z ich wykorzystywaniem na masową skalę. Ten przewodnik ma pomóc odnaleźć się w świecie pełnym wszędobylskich kamer. I skłonić do refleksji nad tym, czy chcemy, by było ich wokół jeszcze więcej.

Zapraszamy do korzystania z internetowej wersji przewodnika dostępnej w różnych odsłonach: „klasycznej”, mobilnej, dla osób niedowidzących oraz w formacie PDF.

A jak jest w Rabce ?

Portal gorce.24 w artykule Monitoring w Rabce – jest czy nie? z 12 listopada 2011 podaje,że :

W Rabce, jak ustaliliśmy, jest wiele publicznych kamer, ale 99 procent z nich obserwuje park – jest tu ich aż 27. Służą zapewnieniu bezpieczeństwa i chronią cenne rośliny, posadzone w Parku Zdrojowym w ramach rewitalizacji, przed kradzieżą. Poza tym jest kamera na kawiarni Zdrojowa, ale nie działa. Są za to dwie działające kamery na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Orkana. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że całkiem niedawno, w okolicach Wszystkich Świętych, zarejestrowały „zacnych rabczan”, jak ukradkiem pozbywają się śmieci… ((gorce24.pl)

A jak to wygląda na rabka.pl :

Monitoring – w trosce o nasze bezpieczeństwo z dnia 11.01.2012

Burmistrz Gminy i Miasta Rabka-Zdrój Ewa Przybyło popiera pomysł rozbudowy miejskiego monitoringu o kolejne kamery umieszczone w newralgicznych punktach miasta, w trosce o ład i porządek w miejscach publicznych oraz o bezpieczeństwo mieszkańców, turystów, kuracjuszy i gości. W ubiegłym roku Gmina Rabka-Zdrój w ramach projektu „Kompleksowa rewitalizacja Parku Zdrojowego” zrealizowała tam monitoring. Zamontowanych zostało 28 kamer, z których obraz rejestrowany i obsługiwany jest w siedzibie Straży Miejskiej. Istnieje możliwość rozbudowy tegoż monitoringu o nowe lokalizacje. W grudniu 2011 roku złożony został wniosek o dofinansowanie rozbudowy miejskiego monitoringu do Rządowego Programu Ograniczenia Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej”. Wartość projektu została oszacowana na 116 tys. zł, w tym dofinansowanie na 100 tys. zł. Projekt obejmuje rozbudowę monitoringu o 19 kamer w następujących miejscach Rabki-Zdroju: skrzyżowanie ulic Orkana-Piłsudskiego-Zakopiańskiej, skrzyżowania ul. Podhalańska-Zakopiańska, skrzyżowania ul. Sądecka-Orkana, rejon Muszli Koncertowej, deptak przed Kawiarnią Zdrojowa. Ze środków Gminy możliwe jest sfinansowanie instalacji kamer na dworcu Busów i Placu Św. Mikołaja. ( rabka.pl)

Udostępnij

O autorze