Rdzawka

Poświęcenie tablicy upamiętniającej Józefa Świdra

18 maja o godz. 15:00 w Rabce-Zdroju, w Krypcie Kaplicy św. Teresy od Dzieciątka Jezus, poświęcona zostanie przez biskupa Jana Szkodonia tablica pamięci Józefa Świdra – dowódcy Oddziału Partyzanckiego „Wiarusy”.

Po śmierci majora Józefa Kurasia „Ognia” Józef Świder podjął dalszą walkę z komunistycznym wrogiem. Aby pomścić śmierć swego dowódcy majora „Ognia” zmienił swój dotychczasowy pseudonim z „Pucuły” na „Mściciela”. W przeciągu dziesięciu miesięcy dowodzony przez niego Oddział Partyzancki „WIARUSY” dokonał 232 akcji przeciwko organom komunistycznym. Wcześniej był członkiem III kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”, zwanej Plutonem Śmierci, dowodzonym przez Henryka Głowińskiego ps. ,,Groźny”, który zginął w Rabie Wyżnej i jest pochowany na

Józef Świder zginął zdradzony w Lubniu 13 lutego 1948 r. podczas obławy zorganizowanej przez żołnierzy KBW. Miejsce jego pochówku, pomimo wielu wysiłków ze strony rodziny nie zostało odnalezione. Był to jeden z najwybitniejszych Żołnierzy Wyklętych majora Józefa Kurasia „Ognia”, który w wieku 21 lat oddał za wolną Polskę najcenniejszy dar– własne życie.

W Krypcie Kaplicy znajduje się również tablica poświęcona Józefowi Kurasiowi oraz Janowi Stachurze ps. „Adam” , którzy razem tworzyli w 1943 r. Oddział Partyzancki AK ,,Wilk”.

Na uroczyste poświęcenie tablicy pamięci zapraszają wszystkich, dla których historia Żołnierzy Wyklętych, działających na terenie Podhala nie jest obojętna, inicjatorzy przedsięwzięcia: rodzina Świdrów z Chabówki, Ksiądz Proboszcz Dariusz Pacula oraz Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZP ,,Błyskawica”.

Źródło: materiały prasowe

Gorce24.pl Rabka-Zdrój: poświęcenie tablicy upamiętniającej Józefa Świdra w Krypcie Kaplicy św. Teresy

Udostępnij

O autorze