12/2014 numer Rabczańskich Wieści Pozarządowych
——————————————————–
Do nagrody odnosi się Dziennik Polski w artykule Burmistrz Rabki z karą i nagrodą oraz Jak Rabka zdobywała dyplom za współpracę
Aktualizacja 17 lipca 2014: ankieta z UM Rabka-Zdrój
Postanowiliśmy zadać pytanie dotyczące nagrody.
Nasze pytanie:
Szanowna Pani,
W imieniu Rabczańskich Wieści Pozarządowych zwracam się z zapytaniem w sprawie konkursu Wektory Współpracy 2014.
1) Za jakie działania został wyróżniony Urząd Miejski w Rabce Zdroju ?
2) Proszę o przesłanie w formie elektronicznej Ankiety Aplikacyjnej dla JST- Urząd Miejski w Rabce Zdroju.
3) Jakie były wyniki badania organizacji pozarządowych w gminie Rabka-Zdrój ?
—
Z Poważaniem
Mateusz Wójtowicz
Rabczańskie Wieści Pozarządowe
Odpowiedź z MISTIA :
W pierwszym etapie Konkursu „Małopolskie Wektory Współpracy” gminy przysyłają aplikacje konkursowe w których przedstawiają swoje osiągnięcia w zakresie współpracy z organizacjami oraz obowiązkowe załączniki (Program Współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi na rok 2012 i 2013, Sprawozdanie z realizacji rocznego programu współpracy za 2012 i 2013, Lista organizacji działających na terenie jst z wyróżnieniem tych, które współpracują i tych, które nie współpracują z jst, Wieloletni program Współpracy z ngo – jeśli jst taki posiada). Aplikacja konkursowa stanowi wartość intelektualną zgłaszającej się gminy i nie możemy jej przekazywać innym podmiotom. Z prośbą o jej udostępnienie można zwrócić się ewentualnie do Urzędu Miejskiego w Rabce.
Kapituła konkursu analizuje nadesłane aplikacje i w głosowaniu wybiera jst, które przechodzą do drugiego etapu konkursu. W tym roku – Urząd Miejski w Rabce- Zdrój – w wyniku tego głosowania przeszedł do II etapu Konkursu wraz z 5 innymi jednostkami samorządu terytorialnego.
Kapituła oceniając aplikację Rabki Zdrój zwróciła uwagę m.in. na szereg działań skierowanych do młodego pokolenia – szkolenie sportowe dzieci i młodzieży, organizowanie zawodów sportowych, imprez sportowo-rekreacyjnych, spartakiada dzieci i młodzieży – impreza będąca lekcją integracji, popularyzacją zajęć sportowo-rekreacyjnych wśród osób niepełnosprawnych. Istotne było też to, że dzięki uczestnictwu w tych zawodach sportowych osoby niepełnosprawne pokazują, że mimo kalectwa mogą czynnie uprawiać sport, pokonywać własne słabości, mieć poczucie zadowolenia i odnosić sukcesy.
Pozytywnie oceniono też lokalne inicjatywy artystyczne i kulturalne, festiwale, przeglądy, konkursy, warsztaty, plenery, festiwale muzyczne realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Za wartościowe uznano powołanie Rabczańskiej Spółdzielni Socjalna „Dziewięćsił’ razem z Towarzystwem Krzewienia Kultury Fizycznej oraz istnienie LGD „Przyjazna Dolina Raby”.
II etap konkursu to badania ankietowe wśród organizacji pozarządowych z terenu działania danego jst – zarówno organizacji wykazanych przez jst jako współpracujące z nią, jak i tych, które wskazane zostały jako niewspółpracujące.
W II etapie badane organizacje z terenu Rabki- Zdrój jako sukces urzędu wskazywały m.in. :
- systematyczne dofinansowanie realizowanego zadania na terenie gminy
● bezpłatny lokal
● pomoc urzędu przy organizowaniu imprez dla dzieci
● powołanie spółdzielni socjalnej z ngo
● dofinansowanie do instrumentów dętych i lokalu
● napisanie projektu.
● współpraca przy wydaniu periodyku „Zeszytów Rabczańskich”
Wyniki badań ankietowych (prowadzonych drogą elektroniczną lub telefoniczną) opracowane zostały w formie raportu przez wolontariuszki i przedstawione na II posiedzeniu Kapituły.
Badania prowadzone wśród organizacji miały decydujący wpływ na wybór trzech laureatów Konkursu, którymi w tym roku zostały: Urząd Miasta Tarnowa, Urząd Miejski w Sułkowicach oraz Urząd Miasta Nowy Targ.
Urząd Miejski w Rabce Zdrój nie znalazł się wśród laureatów konkursu, dostał natomiast dyplom wyróżnienia wraz z Urzędem Miejskim w Bochni oraz Urzędem Gminy Łużna – za dotarcie do II etapu konkursu.
Współpraca UM w Rabce – Zdrój z organizacjami została oceniona dobrze przez większość badanych organizacji współpracujących z UM (88% badanych oceniło ją jako bardzo dobrą, dobrą i dostateczną) , mniejsza część ngo oceniło współpracę negatywnie ( 12 % oceniło ją jako słabą lub złą) , co zostało dostrzeżone przez Kapitułę i z pewnością miało wpływ na to, że UM w Rabce- Zdrój nie znalazł się w ścisłej czołówce.
z poważaniem