Przeczytaj o szpitalu w Rabce – jutro w Tygodniku Podhalańskim

przez | 17 czerwca 2015

Szpital
Szanowni Państwo,
Zachęcamy do zakupienia jutrzejszego wydania Tygodnika Podhalańskiego w , którym ukaże się tekst o szpitalu.
 
Za Tygodnik Podhalański:
NFZ zdziwiony zarzutami władz Rabki
Nigdy nie dążyliśmy do zlikwidowania szpitala w Rabce. Placówka ma wyższy kontrakt niż dotychczas.
Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ zdecydowanie odpiera zarzuty rabczańskich władz. Burmistrz uzdrowiska Ewa Przybyło uważa, że NFZ prowadzi politykę wyniszczania rabczańskiego szpitala.
– Globalna umowa na wszystkie rodzaje świadczeń Szpitala Miejskiego w Rabce od 2011 roku regularnie wzrasta – zapewnia z kolei Aleksandra Kwiecień z Biura Prasowego MOW NFZ.
Więcej w papierowym wydaniu „Tygodnika Podhalańskiego”.”
 
Warto zapoznać się też z artykułem na gorce24.pl Rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie: Nie dążymy do likwidacji szpitala w Rabce-Zdroju

0 myśli nt. „Przeczytaj o szpitalu w Rabce – jutro w Tygodniku Podhalańskim

 1. były uczeń

  Po wypowiedzi rzecznika NFZ na gorcach24 jasno wynika że zaległość NFZ za tzw,nadwykonania to 400 000zł a dług sięga 2000000żł więc dlaczego burmistrzowa ściemnia że wszystkiemu winny jest NFZ ? Dlaczego nie przedstawi radzie gdzie podziało sie ponad 1 500 000zł czy mamy się dalej zgadzac na pokrywanie milionowych kwot z naszych podatków na kręcenia lodów w spółkach miejskich?
  Czy nie najwyższy czas ogłosic referendum i wywalić cała ta sitwę ?
  Warto tez poczytac ile burmistrzowa według najnowszego oświadczenia z czerwca w BIP na stronie miasta wydoiła nas -ano na 188 570zł -super długi rosną lawinowo a pensje burmistrz i jej koleżanek i kolesi w spółkach odwrotnie rosna lawinowo.
  Te kilka osób kosztuje nas podatników ponad milion zł.
  Czy dalej mamy się dawac tak okradać.
  To tego za chwilę dowiemy się że spółki te sprzedano za groszę bo wszystkie działania burmistrzowej w tym kierunku idą.

 2. mlody

  Na prośbę portalu Gorce24.pl, Narodowy Fundusz Zdrowia w Krakowie ustosunkował się do informacji o problemach finansowych Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju oraz zarzutów, że Fundusz zmniejsza rabczańskiemu szpitalowi kontrakt i dąży do likwidacji lecznicy w Rabce-Zdroju. Rzecznika funduszu przekonuje, że kontrakt dla rabczańskiej placówki regularnie, co roku, wzrasta, że Funduszowi nie zależy na likwidacji szpitala w Rabce-Zdroju, a za nadwykonania nie płaci, bo nie ma pieniędzy, a nie ze złej woli.
  Zwróciliśmy się do NFZ w Krakowie z następującymi pytaniami: Jak NFZ w Krakowie skomentuje zarzuty burmistrz Rabki-Zdroju, lekarzy i prezes Szpitala Miejskiego, że NFZ dąży do likwidacji szpitala w Rabce-Zdroju? 2. Jak NFZ odniesie się do informacji, że Fundusz nie chce wypłacić szpitalowi 400 tys. zł zaległych nadwykonań? Czy rabczański szpital ma szansę na zwiększenie kontraktów? Czy delegacja z Rabki-Zdroju, która ma spotkać się 9 lipca z kierownictwem NFZ w Krakowie, może liczyć na jakieś dobre informacje, korzystne dla placówki?
  – W odpowiedzi na Pana pytania uprzejmie informuję, że Szpital w Rabce działa w oparciu o umowę z NFZ, natomiast to nie fundusz jest odpowiedzialny za funkcjonowanie szpitala, właściwą organizację pracy, czy rozliczenia z pracownikami, do jakich zobowiązany jest szpital. Te kompetencje należą do zarządzających szpitalem – zaznacza Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. .
  – MOW NFZ nie dąży do likwidacji ani szpitala w Rabce, ani żadnej innej placówki, z którą ma podpisana umowę. NFZ ma prawo rozwiązania umowy z placówką medyczną wyłącznie w ściśle określonych prawnie sytuacjach związanych z rażącym naruszeniem umowy, czy też niewywiązywania się z podpisanej umowy, a w przypadku szpitala w Rabce nie ma o tym mowy – wyjaśnia.
  Rzeczniczka przytacza dane z których wynika, że globalna umowa na wszystkie rodzaje świadczeń Szpitala Miejskiego w Rabce od 2011 roku, czyli od podpisania nowych umów na świadczenia medyczne – regularnie i w ramach możliwości finansowych jakimi dysponuje NFZ – wzrasta:
  2011 – 10 203 462,10 zł
  2012 – 11 779 213,80
  2013 – 12 240 464,30
  2014 – 11 739 807,35
  2015 – 11 946 216,36
  – Zmniejszenie umowy nastąpiło jedynie między rokiem 2013 i 2014 i dotyczyło tylko oddziałów szpitalnych – tłumaczy rzeczniczka. – Było to związane ze zmianą zasad rozliczania świadczeń dla wszystkich podmiotów realizujących umowy w tym rodzaju i tym samym podpisywania aneksów do umów na lata następne.
  W przesłanej odpowiedzi czytamy, że NFZ bardzo szczegółowo analizował, jakie świadczenia na oddziałach szpitalnych rozliczają ponad limit placówki. – Z finansowania nadwykonań czy też analizy struktury realizacji świadczeń zostały wyłączone min. tzw. „zerowe” hospitalizacje, czyli przyjęcie i wypis w tym samym dniu (oczywiście dotyczy to sytuacji, kiedy pacjent nie została przyjęty w trybie nagłym, ratującym życie, czy w ramach świadczeń nielimitowych – np. na oddział intensywnej terapii). Z tego wynika zmniejszenie umowy. Szpital w Rabce nie był jedynym szpitalem, które umowy w związku z tym zostały zmniejszone. Problem tego typu hospitalizacji NFZ starał się rozwiązać zwiększając nakłady na poradnie specjalistyczne, gdzie rozliczne do tej pory świadczenia w oddziale szpitalnym mogły być z powodzeniem realizowane. W przypadku szpitala w Rabce w ciągu ostatnich lat ten wzrost to 36 procent (wartość umów z 2011 r. – 1 623 713,5, z 2015 – 2 216 279,80 zł). Podobnie jest w przypadku pozostałych rodzajów świadczeń. Stopniowy wzrost następuje również w przypadku umów na świadczenia realizowane w oddziałach szpitalnych. W ubiegłym roku wszystkie umowy opiewały na kwotę 6 609 563,70 zł, w tym roku jest to 6 767 610,80 zł – dodaje.
  W ubiegłym roku, wylicza krakowskie NFZ, szpital w Rabce-Zdroju wygenerował 681 466,57 zł nadwykonań. – W oparciu o jednolite dla wszystkich świadczeniodawców zasady finansowania nadwykonań szpital otrzymał w ramach podpisanej ugody 226 189,61 zł – wyjaśnia Aleksandra Kwiecień. – Nadwykonania na oddziałach szpitalnych w Rabce zostały sfinansowane w 30 procentach. NFZ finansuje nadwykonania w ramach swoich możliwości finansowych, w oparciu o jednolite kryteria dla wszystkich. Nie jest to kwestia woli NFZ, tylko szczegółowo ustalonych zasad. W ciągu ostatnich lat nie było sytuacji, aby nadwykonania wszystkich placówek mających umowę z NFZ zostały sfinansowane w 100 procentach. Dlatego też zostały określone priorytety, jakie świadczenia zrealizowane ponad limit możemy sfinansować w 100 procentach, a jakie finansowane są częściowo. Do tych najważniejszych należą świadczenia ratujące życie, tzw. świadczenia nielimitowe (porody, zawały), świadczenia udzielane na oddziałach intensywnej terapii, związane z leczeniem nowotworów. Struktura i zakres realizowanych świadczeń przez rabczański szpital nie pozwoliły na większe sfinansowanie nadwykonań. Warto też pamiętać, że fundusz zobowiązany jest wywiązać się z finansowania zobowiązań określonych w umowach, zatem generowanie nadwykonań przez szpitale jest zawsze związane z ryzykiem, w jakim wymiarze zostaną one ewentualnie pokryte przez fundusz – informuje.
  Na pytanie o możliwości zwiększenia kontraktu dla szpitala w Rabce-Zdroju, rzeczniczka NFZ w Krakowie odpowiada: – MOW NFZ finansuje świadczenia w oparciu o zaplanowany budżet. Obecnie nie przewidujemy żadnych zwiększeń w umowach, które mamy podpisane ze świadczeniodawcami ze względu na ograniczone środki finansowe.
  Aleksandra Kwiecień potwierdziła, że 9 lipca ma dojść do spotkania przedstawicieli Rabki-Zdroju z kierownictwem małopolskiego oddziału NFZ.
  (mr)