Rdzawka

20 RWP: Misja Natura w Dolinie Baryczy

20/2015 numer Rabczańskich Wieści Pozarządowych 

—————————–

Misja Natura w Dolinie Baryczy

W sobotę 27 czerwca 2015 roku o godzinie 13:25 na antenie TVP 2 zostanie  wyemitowany trzeci odcinek z cyklu przyrodniczego Misja Natura. Tym  razem nasi bohaterowie odwiedzą malowniczą Dolinę Baryczy.

Koordynator Misji wspomina trudny egzamin na swoje stanowisko. Okazuje  się, że Romek i Małgosia nadal są zmęczeni poprzednimi wyjazdami i nie chcą ruszyć w kolejną misję. Jednak miejsce do którego mają się udać, Stawy Milickie w Dolinie Baryczy, budzą ciekawość Romka. To jeden z  najcenniejszych ornitologicznie rejonów Polski. Przed wiekami na Śląsku  osiedlili się cystersi, którzy wnieśli duży wkład w rozwój  cywilizacyjnych tych ziem. Ich dziełem jest między innymi funkcjonujący  po dziś dzień największy kompleks stawów w Europie. Romek i Gosi mają poznać dobre praktyki w zarządzaniu stawami. Rozpoczyna się rowerowa  wyprawa, która prowadzi Romka w krainę młodości, wspomina on swoje  pierwsze kroki wśród skrzydlatych przyjaciół. Ekipa Misji Natura trafia do stacji ornitologicznej na Stawach Milickich, tam z zawodowymi  ornitologami odwiedza kolonię mew śmieszek i poznaje zasady  gospodarowania sprzyjające obecności ptaków. W sztabie następuje  konsternacja, bowiem zostaje utracona łączność z głównymi bohaterami.

Gosia i Romek odnajdują się na wieży widokowej, skąd podziwiają tętniące  życiem stawy, a następnie brodząc w trzcinach zaglądają do gniazd  remiza. Kontynuując rowerową wycieczkę Romek stara się przetłumaczyć  śpiew ptaków na ludzką mowę. Nasi bohaterowie odnajdują stary dąb  zamieszkały przez koziorogi dębosze, by znowu wymknąć się spod kontroli  koordynatora misji. Odnajdujemy ich w kolejce wąskotorowej, którą  koniecznie chciała się przejechać Gosia. Dalej już wszystko toczy się  gładko na rowerowych kołach wprost do ptasiej wioski, skąd bohaterowie  zostają wezwani do interwencji w sprawie gwałtownego ubytku wody ze
stawów. Ukoronowaniem wyprawy jest obserwacja rzadkiej podgorzałki oraz  spływ kajakiem do ostoi koników polskich, pomagających chronić łąki,  będące lęgowiskami ptaków.

Zachęcamy do oglądania! Więcej na stronie www.misjanatura.fwie.pl i
kanale You Tube serialu:
www.youtube.com/channel/UC2hChA8cfI6fopGyeJ4uhoQ

Udostępnij

O autorze