Rdzawka

21 RWP: Aktywność obywatelska

21/2015 numer Rabczańskich Wieści Pozarządowych 

———————————–

Jak wygląda i jak jest postrzegana społeczna aktywność obywateli oraz organizacji pozarządowych 25 lat od rozpoczęcia transformacji ustrojowej? Czy Polacy wierzą w ideę wspólnego działania? Jak działa w Polsce demokracja bezpośrednia? Czy i jak wykorzystujemy jej narzędzia?

Na te oraz inne pytania próbował znaleźć odpowiedź Marek Solon-Lipiński w publikacji: „Aktywność obywatelska. Zmiany w nastawieniu Polaków do uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji”.
„Obywatele i ich inicjatywy często bywają traktowane czysto przedmiotowo – i z łatwością ich wysiłki na rzecz zmian są lekceważone i ukrócane przez polityków i urzędników. Jednakże okazuje się, że mimo tych przeciwności oczekiwania społeczne względem reaktywności decydentów na obywatelskie zaangażowanie nie maleją, a rosną. Dzieje się w tym temacie coraz więcej, a narzędzia partycypacji, które często do tej pory bywały martwe, z roku na rok wykorzystywane są częściej. Władze – zarówno lokalne, jak i centralne – często nie wiedzą jak na taką aktywność reagować. Kwestią czasu jest jednak to, że będą one musiały wypracować mechanizmy odpowiadania na zapotrzebowanie obywateli w tym względzie.” – pisze Solon-Lipiński.

Zachęcamy do lektury całej publikacji: Aktywność obywatelska – Marek Solon-Lipiński

Udostępnij

O autorze