Rabczańskie Wieści Pozarządowe

Rabka-Zdrój w gronie 24 gmin co nic nie robią w zakresie ochrony powietrza w 2015 roku.

Szanowni Państwo,

Sprawozdanie z realizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego za 2015 r.

‘’Zgodnie z przekazanymi sprawozdaniami za 2015 r., 24 gminy z 90 zobowiązanych Programem ochrony powietrza dla województwa małopolskiego do realizacji działań ograniczających emisję powierzchniową nie zrealizowały w tym zakresie żadnych inwestycji. Gminy te to: Bystra Sidzina, Czarny Dunajec, Kamionka Wielka, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Lanckorona, Liszki, Maków Podhalański, Pleśna, Poronin, Rabka Zdrój, Siepraw, Słomniki, Spytkowice (pow. Nowotarski), Sułkowice, Świątniki Górne, Tarnów (wiejska), Tokarnia, Tomice, Wielka Wieś, Wierzchosławice, Wojnicz, Wolbrom, Zielonki.’’    Strona 3 raportu.

 

Zlikwidowano 4446 starych, niskosprawnych pieców i kotłów wykorzystujących paliwa stałe. Gminy z największym zakresem rzeczowym w likwidacji niskosprawnych urządzeń grzewczych to (…) Sucha Beskidzka (476 szt.) , Miasto Jordanów (71 szt.)

Pani Burmistrz Ewo Przybyło- dlaczego tego nie ma ? 

W 5260 obiektach wykorzystano odnawialne źródło energii. Najczęściej wybieranym alternatywnym źródłem były panele słoneczne (99%). Gminy, w których najwięcej wykorzystano odnawialnych źródeł energii to Kamienica (699 obiektów), Wieliczka (439 obiektów), Mszana Dolna (380 obiektów), Niepołomice (321 obiektów), Myślenice (319 obiektów) oraz Skawina (315 obiektów). Realizacja inwestycji odbywała się głównie w ramach środków finansowych ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy

Pani Burmistrz Ewo Przybyło- dlaczego tego nie ma ? 

Rozbudowa sieci gazowych zapewniająca podłączenie nowych użytkowników Rozbudowa sieci gazowej wraz z przyłączeniem nowych odbiorców prowadzono w Tarnowie (85 przyłączy), Zakopanem (48 przyłączy), mieście Nowy Targ (33 przyłącza)

Pani Burmistrz Ewo Przybyło- dlaczego tego nie ma ?

W ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zrealizowano poniższe przedsięwzięcia:

– ”Instalacja systemów energii odnawialnej w Gminach Niepołomice, Wieliczka, Skawina oraz Miechów na budynkach użyteczności publicznej oraz w domach prywatnych w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy”

– ”Poprawa efektywności energetycznej i działań prośrodowiskowych dzięki wprowadzeniu systemów energii odnawialnej poprzez montaż systemów kolektorów słonecznych na terenie gminy Mszana Dolna oraz 5 gmin partnerskich” (Niedźwiedź, Kamienica, Dobra, Raba Wyżna)

 

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych możliwe było również z programu PROW. Skorzystały z niego gminy Kamienica (77 instalacji), Nowy Targ (60 instalacji), Ochotnica Dolna (120 instalacji), Sękowa (20 instalacji), Lubień (100 instalacji).

Pani Burmistrz Ewo Przybyło- dlaczego tego nie ma ? 

 

W ramach udzielonych dotacji w roku 2015 w Krakowie zamontowano 62 instalacji odnawialnych źródeł energii – paneli słonecznych i zrealizowano 11 inwestycji montażu pomp ciepła. Pozostałe gminy, prowadzące działania w tym zakresie to (…)  Myślenice, Pcim,  Lipnica Wielka, Gnojnik, Korzenna, Łącko, Bukowina Tatrzańska, Słopnice, Laskowa, Zakliczyn, Łapsze Niżne, Bobowa, Chełmiec, Grybów (wiejska), Łapanów, Kozłów, Piwniczna Zdrój, Krynica Zdrój, Miasto Tarnów, Zakopane, Trzebinia, Brzeszcze, Jerzmanowice-Przeginia.

Pani Burmistrz Ewo Przybyło- dlaczego tego nie ma ? 

 

Termomodernizacja budynków oraz wspieranie budownictwa energooszczędnego w budownictwie mieszkaniowym Termomodernizacja budynków i lokali mieszkalnych prowadzona była na terenie gmin: Chrzanów, Miasto Tarnów, Brzeszcze, Libiąż, Kraków, Brzesko, Chełmek, Gorlice (miasto), Proszowice, Trzebinia, Kęty, Oświęcim (miasto), Szczucin, Wadowice, Nowy Sącz, Biskupice, Miechów, Skała.

 

 

Wyeliminowanie spalania odpadów oraz ograniczenie spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi Działania z tego zakresu przeprowadzono w 44 gminach.

Pozostałe miejscowości, które także wykazały prowadzenie kontroli w zakresie gospodarki odpadami, przestrzegania zakazu spalania odpadów w domowych kotłach i piecach czy spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi to Andrychów (43 kontrole), Bukowno, Gdów (24 kontrole), Jerzmanowice-Przeginia, Kęty (478 kontroli), Krynica Zdrój, Krzeszowice, Libiąż, Michałowice (47 kontroli), Miechów, Nowy Sącz (w ramach akcji Strona 13 z 26 „Kochasz dzieci nie pal śmieci” przeprowadzono 224 kontrole), Olkusz (56 kontroli), Miasto Oświęcim, Siepraw, Skała, Sucha Beskidzka, Tarnów (117 kontroli), Trzebinia (80 kontroli), Wadowice, Wieliczka (210 kontroli), Zakopane (105 kontroli), Zielonki (203 kontrole). W ramach tego zadania, 18 gmin wskazałó zbiórkę odpadów biodegradowalnych.

Pani Burmistrz Ewo Przybyło- dlaczego tego nie ma ? 

W Czarnym Dunajcu, Krynicy Zdrój, Mieście Nowym Targu i Zielonkach wprowadzono zmianę organizacji ruchu samochodowego. W Olkuszu przebudowano ciąg pieszo-jezdny wraz z miejscami parkingowymi. W Suchej Beskidzkiej zamontowano nowe znaki pionowe i poziome. Gmina Wieliczka poszerzyła strefę płatnego parkowania oraz podniosła stawki jednostkowe za parkowanie. Gmina Miasto Nowy Targ wprowadziła płatne miejsca postojowe w centrum zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Miasta Nowy Targ z dnia 6 maja 2015 r.

Pani Burmistrz Ewo Przybyło- dlaczego tego nie ma ? 

Rozwój komunikacji rowerowej w miastach. W ramach zadania w 2015 roku prowadzono budowę ścieżek rowerowych na terenie gmin: Miasto Bochnia, Czarny Dunajec, Miasto Gorlice, Miasto Nowy Targ, Skrzyszów, Stary Sącz, Szerzyny, Tarnów (wiejska). Starosta oświęcimski w ramach przebudowy dróg wybudował łącznie 338 m nowych ścieżek rowerowych.

Pani Burmistrz Ewo Przybyło- dlaczego tego nie ma ? 

Poprawa warunków przewietrzania miast i ochrona terenów zielonych. Gminy, na terenie których prowadzone były w 2015 roku działania w zakresie utrzymania terenów zielonych, sadzenia drzew i krzewów to Andrychów, Bochnia (miejska), Chrzanów, Dobczyce, Kęty, Kraków, Krzeszowice, Libiąż, Miechów, Myślenice, Oświęcim (miejska), Skała, Sucha Beskidzka, Tarnów, Wieliczka, Zabierzów, Zakopane. Działanie wykazał również Starosta Tatrzański.

Pani Burmistrz Ewo Przybyło- dlaczego tego nie ma ? 

 

Po raz kolejny okazało się ,że jesteśmy liderem w mówieniu.  Pani burmistrz-czyny nie słowa.

Mamy już prawie połowę 2016 roku, a nie widać i słychać o działaniach Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju- gdzie są obiecane piece.   Jedyne co jest na stronie Urzędu to propozycje : Dopłaty do częściowej spłaty kredytów bankowych – dofinansowanie dla osób fizycznych , Dopłaty do odsetek od kredytów bankowych – dofinansowanie dla osób fizycznych

Co robi ekodoradca pan Kiersztyn ? Ilu osobom pomógł ? Na co idą pieniądze ? Czyżby zdrowie mieszkańców dla burmistrz Ewy Przybyło nie było ważne ?

 

Widać kolejne skutki braku działań burmistrz Ewy Przybyło w zakresie ochrony powietrza.

W TVN24 BiS Kamil Wyszkowski z UN Global Compact, skomentował  najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia. Wynika z niego, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w Polsce. Jak dodaje niektóre miejscowości, które mają status uzdrowisk powinny ten status utracić. W tym gronie znajduje się m.in. Rabka Zdrój.

Jest to kolejny reportaż obnażający zaniedbania burmistrz Ewy Przybyło.

http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/kamil-wyszkowski-o-raporcie-who,643933.html

 

Klub Nasze Miasto nie składa pustych obietnic lecz działa. Wspólnie z mieszkańcami posadziliśmy 200 sadzonek drzew by powietrze w naszej gminie było czystsze, zorganizowaliśmy konferencję na temat ochrony powietrza.

W najbliższym czasie poinformujemy o kolejnych działaniach.

 

 

Udostępnij

O autorze