Rabczańskie Wieści Pozarządowe

Start programu Mieszkanie+

 
Szanowny Mateuszu,
W ostatnich latach własne mieszkanie było dla wielu Polaków jedynie nieosiągalnym marzeniem. Czas to zmienić.

Wczoraj w Katowicach zainaugurowałam program Mieszkanie+. To kolejny rządowy projekt, który przyniesie Polakom konkretną pomoc i realnie wpłynie na podniesienie poziomu ich życia. Mieszkanie+ to kompleksowe rozwiązanie adresowane do wszystkich obywateli. Będą mogły z niego skorzystać rodziny, osoby myślące o założeniu rodziny oraz osoby samotne. Z programu będzie mógł skorzystać każdy bez względu na wiek.

Pilotaż programu obejmie 17 polskich miast, są to: Biała Podlaska,  Chorzów, Dębica, Gliwice, Katowice, Kobyłka, Nowa Dęba, Pelplin, Poznań, Radom, Skawina, Stalowa Wola, Starogard Gdański, Tychy, Trzebinia, Wałbrzych, Radom oraz Września.

Program Mieszkanie+ opiera się na 3 filarach. Są to: wparcie budownictwa społecznego, tanie mieszkania na wynajem budowane m.in. na państwowych gruntach oraz preferencyjne warunki dla oszczędzających na własne lokum.

Budowane w ramach programu mieszkania będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Koszt najmu takiej nieruchomości wyniesie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Jeżeli najemca zdecyduje się na wykup mieszkania, stawka czynszu wzrośnie o ok. 20 procent.

Program to również wsparcie dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie kosztów budowy tanich mieszkań komunalnych.

Ostatnim punktem jest pomoc osobom, które oszczędzają na zakup własnej nieruchomości. Takie postawy chcemy promować poprzez utworzenie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Oszczędności gromadzone na takich rachunkach będą wspierane premią wypłacaną z budżetu państwa, której wysokość będzie zależeć m.in. od wielkości rodziny.

separator
Dziękuję za subskrypcję listów ode mnie. Bądźmy w kontakcie!
separator

Udostępnij

O autorze