Rdzawka

Kluby Gazety Polskiej- 08 marca 2017Tydzień w Klubach „GP” – 01.03.2017 r.

Cześć i chwała bohaterom!

1 marca obchodziliśmy po raz siódmy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto bohaterów Armii Krajowej, którzy walczyli z Niemcami i Sowietami. To oni, bestialsko torturowani, do końca wierni maksymie: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, umierali z okrzykiem na ustach: „Jeszcze Polska nie zginęła!”. Chciano ich na zawsze wymazać z historii Polski. Jednak pamięć o nich żyła i żyje w sercach Polaków. Inicjatywę ustawodawczą w sprawie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 r. śp. prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta: „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu przez długie lata”. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie (1 marca) podsunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej, śp. Janusz Kurtyka. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali strzałami w tył głowy przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę – ostatnich ogólnopolskich koordynatorów walki o Wolność i Niezawisłość Polski z sowiecką okupacją. Ostatni z Żołnierzy Wyklętych, Józef Franczak „Lalek”, zginął 21 października 1963 r. w obławie pod Piaskami (ówczesne woj. lubelskie). Liczbę żołnierzy ze wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 180 tys. To ich pamięć uczczono 1 marca, organizując w dziesiątkach miejscowości w Polsce uroczystości przypominające ich bohaterstwo, niezłomną walkę o wolną Polskę, osobiste tragedie. To oni, bestialsko torturowani, do końca wierni maksymie: „Bóg, Honor i Ojczyzna”, umierali z okrzykiem na ustach: „Jeszcze Polska nie zginęła!”.

Kluby „GP”, tak jak w ubiegłych latach, były organizatorami, współorganizatorami lub uczestnikami uroczystości poświęconych pamięci Żołnierzy Niezłomnych….

————

Birmingham – powstanie 413. Klubu „GP”, przewodniczącym został: Albert Szmidt, tel. +4407415889099, e-mail: klubgp.birmingham@gmail.com

Zapraszamy do przeczytania całości na:  http://www.klubygp.pl/tydzien-w-klubach-gp-czesc-i-chwala-bohaterom-4/

 

Szanowni Państwo,

zapraszamy do przeczytania najnowszych felietonów: red. nacz. Gazety Polskiej Tomasza Sakiewicza, Ryszarda Kapuścińskiego, Marcina Wolskiego na stronie www.klubygazetypolskiej.pl​​
Wróg ludu

Sanacja

Program sanacyjny Józefa Piłsudskiego streszczał się do walki z korupcją i zdradą. Chodziło o to, by państwa polskiego nie paraliżowały partykularne interesy i wpływy ościennych mocarstw. Dokładnie za nieprzestrzeganie tych zasad I Rzeczpospolita zapłaciła rozbiorami i nieszczęściem utraty niepodległości trwającym ponad sto lat. Wpływy Moskwy i prywata najpierw doprowadziły do oderwania Ukrainy, potem do osłabienia, a wreszcie do upadku samej Korony. Piłsudski widział elementy tej choroby również w II Rzeczypospolitej i postanowił przeciwstawić się temu, zanim dojdzie do kolejnej tragedii. Jego słynne hasło „bić k… i złodziei” to właśnie bardzo dosadne wezwanie do walki z dwoma głównymi patologiami życia publicznego.

Zapraszamy do przeczytania całości na: http://www.klubygp.pl/sanacja/Takie tam… deliberacje…

 Oj, te feministki

„Kobiety wszystkich płci, łączcie się!” – to jedno z uroczych haseł niesionych w Krakowie przez uczestników demonstracji feministek pod nazwą Manifa. Demonstracje te odbywają się w związku z Dniem Kobiet, wymyślonym w 1909 r. w USA przez Socjalistyczną Partię Ameryki, i hucznie obchodzonym w PRL-u, z tradycyjnym goździkiem w tle. W tym roku niesiono transparenty z hasłami, które według organizatorów są niezwykle ważne dla polskich kobiet, np.: „Moja wagina, moja sprawa”, „Nie Twoja macica, nie Twoja sprawa” itd. Krakowscy uczestnicy Manify odczytali manifest, w którym domagali się np. przyjmowania uchodźców, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej, dostępu do antykoncepcji, powszechnej edukacji seksualnej od wczesnego dzieciństwa oraz prawa do zawierania związków jednopłciowych.

Zapraszamy do przeczytania całości na: http://www.klubygp.pl/oj-te-feministki/Takie tam… deliberacje…

​Co z reparacjami wojennymi?

W Krakowie doszło do niezwykłego wydarzenia. Otóż Horst von Wächter, syn generała Ottona von Wächtera, funkcjonariusza SS, założyciela getta w Krakowie, przekazał na ręce wojewody małopolskiego Józefa Pilcha dzieła sztuki zagrabione przez swojego ojca. To zasługa dr Magdaleny Ogórek, która na trop skarbów wpadła, gdy pisała pracę naukową na temat von Wächtera.

Zapraszamy do przeczytania całości na: http://www.klubygp.pl/%e2%80%8bco-z-reparacjami-wojennymi/

 
 

Źle się bawicie

Wydaje mi się, że pewne działania ludzkie można tłumaczyć już jedynie opętaniem.  Bo jak inaczej wytłumaczyć postępowanie posła Niesiołowskiego w sprawie „Klątwy”? Czy ktoś mający choćby luźny związek z katolicyzmem mógłby zaangażować się w obronę ewidentnej profanacji, prowokacji, chamstwa… (dalej kończą się już normalne słowa, a zaczynają wulgaryzmy!)? Szarganie świętości, obrażanie symboli wiary, poniżanie tego co najświętsze – w jakiej kulturze to się mieści?

Zapraszamy do przeczytania całości na: www.klubygp.pl/zle-sie-bawicie/

OSŁUCHAJ AUDYCJI: „Radiowy Klub Gazety Polskiej” – 06.03.2017 r.​​​​​Szanowni Państwo, 

Zapraszamy do posłuchania audycji z dn. 06.03.2017 r.:

http://www.radiokrakow.pl/audycje/przed-polnoca-rozmowy-milosza-horodyskiego/audycja-z-dn-06032017-r/

Gośćmi byli:

Radiowy Klub „Gazety Polskiej” – 06.03.2017 r.

– red. Tomasz Sakiewicz, red. nacz. „Gazety Polskiej”

– Józef Pilch, wojewoda małopolski

– prof. Mariusz Andrzejewski, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dziekan Wydziału Finansów i Prawa, były wiceministrem finansów

– Zbigniew Stefanik, korespondent polskich mediów we Francji

– Ryszard Kapuściński, prezes Klubów „Gazety Polskiej”

Prowadzenie: Miłosz Horodyski

http://www.radiokrakow.pl/audycje/przed-polnoca-rozmowy-milosza-horodyskiego/

Kolejna audycja już 13 marca o g. 23.00 na antenie Radio Kraków na falach 101.6 MHz oraz http://www.radiokrakow.pl.

WAŻNE Zapraszamy do polubienia tej audycji, jak i poprzednich, i kliknięcia w żółto-zieloną łapkę:
 http://www.radiokrakow.pl/audycje/przed-polnoca-rozmowy-milosza-horodyskiego/

Udostępnij

O autorze