IV Europejski Kongres Samorządów wystartował!

To już tylko kwestia godzin, kiedy do Centrum Konferencyjnego ICE w Krakowie zjadą samorządowcy z całej Europy, aby wziąć udział w IV Europejskim Kongresie Samorządów. To wyjątkowa platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.

Wielostronna i bezpośrednia współpraca regionów i miast europejskich w sferach społecznych i ekonomicznych rozwinęła się w ostatnich latach do poziomu, który wywiera istotny wpływ na politykę  i gospodarkę nie tylko poszczególnych państw ale także całego kontynentu.

Podczas IV Europejskiego Kongresu Samorządów przewidujemy zróżnicowany program, na który składać się będzie pięć ścieżek tematycznych, obejmujących blisko wydarzeń: bloków programowych, raportów, paneli, warsztatów, wykładów, prezentacji oraz uroczystą galę.

W Krakowie ma pojawić się około 2000 gości z kilkunastu krajów świata. 30 procent z nich to samorządowcy i eksperci spoza Polski. Podczas Kongresu swoją wizję samorządu zaprezentują wszystkie najważniejsze partie polityczne w naszym kraju. Dla nich to szczególnie ważne wydarzenie, bo przecież w listopadzie czekają nas wybory samorządowe. Swój udział w kongresie zapowiedzieli między innymi: wicepremier Beata Szydło, ministrowie: Anna Zalewska i Marek Zagórski czy parlamentarzyści: Grzegorz Schetyna, Władysław Kosiniak-Kamysz i Katarzyna Lubnauer.

Zwieńczeniem pierwszego dnia kongresu będzie uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną nagrody dla najlepszych samorządów. Odbędzie się to na podstawie szczegółowego Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce. Został on przygotowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Fundację Instytut Studiów Wschodnich.

Rejestracja gości rozpocznie się o godzinie 8.30, a pierwszy panel o 10.30. Obrady na dobre ruszą pół godziny później. Szczegółowy program i siatkę paneli można znaleźć na stronie internetowej www.forum-ekonomiczne.pl.

 

 

IV Europejski Kongres Samorządów wystartował!

To będą dwa dni rozmów o problemach i wyzwaniach, które stoją przed samorządem, nie tylko w najbliższych latach ale dekadach. Podczas blisko 80 paneli, ekspercie z całego świata postarają się znaleźć odpowiedź na pytania z dziedzin gospodarki, finansów, innowacji czy polityki.

IV Europejski Kongres Samorządów to doskonała platforma wymiany myśli i doświadczeń osób związanych z lokalną władzą i biznesem. Jak co roku spotykają się w Krakowie, żeby porozmawiać o nurtujących ich sprawach i spróbować znaleźć odpowiedź na pytania o rolę samorządu w systemie politycznym kraju.

Ten rok w Polsce jest szczególny, bo jesienią odbędą się wybory samorządowe. Polacy przy urnach wyrażą poparcie dla ich pomysłu na lokalne rządzenie. Podczas Kongresu każda z najważniejszych partii przygotowała panel prezentujący najważniejsze idee. W Krakowie będziemy mieli do czynienia z pierwszym taktem kampanii wyborczej, która pewnie niedługo ruszy. Nic dziwnego, że pod Wawelem zjawią się kluczowi politycy. Swój udział w Kongresie zapowiedzieli: Beata Szydło, Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer, Władysław Kosiniak-Kamysz czy Grzegorz Napieralski. Oprócz nich organizatorzy spodziewają się około 2000 gości. 30% z nich pochodzi z zagranicy – wśród nich ważni politycy, eksperci i ludzie biznesu.

Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie gala, podczas której wręczone zostaną nagrody dla najlepszych samorządów. Odbędzie się to na podstawie szczegółowego Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce. Został on przygotowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Fundację Instytut Studiów Wschodnich.

 

 

 

Najlepsze samorządy w Polsce nagrodzone

 

Znamy samorządy, które najlepiej w Polsce zarządzają pieniędzmi. Wyróżniono je na IV Europejskim kongresie Samorządów w Krakowie. Zwycięzcy wyjechali z Krakowa w poczuciu spełnionej misji, ale jednocześnie ze świadomością, że trzeba wciąż ciężko pracować, aby pozostać na szczycie.

 

Najlepszą wiejską gminą zostały Kobierzyce. Tytuł najlepszej miejsko-wiejskiej gminy trafił do gminy Dziwnów. Nagroda dla najlepszego powiatu powędrowała do powiatu pruszkowskiego. Najlepszym miastem na prawach powiatu zostały Gliwice, a najlepszym miastem Legionowo.

 

Gala podsumowująca pierwszy dzień IV Europejskiego Kongresu Samorządów to także goście najwyższego szczebla. W Krakowie pojawili się między innymi wiceprezes Rady Ministrów – Beata Szydło czy sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. samorządu Terytorialnego – Paweł Szefernaker. Wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło powiedziała, że samorządy jak i władza centralna są od siebie zależne i wspólnie tworzą Polskę.

 

Kolejność samorządów ustalono na podstawie szczegółowego Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce. Został on przygotowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Fundację Instytut Studiów Wschodnich.

 

Dodatkowo wręczone zostały jeszcze trzy nagrody. Najlepszym startupem została firma KreaTech, która za pomocą zabawy uczy dzieci programowania. Szczególne wyróżnienie trafiło do startupu Hyper Poland. Dzięki temu ta druga firma będzie mogła zaprezentować swoją kapsułę do szybkiego podróżowania zaprezentować podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

 

Specjalna nagroda – Złoty Klucz tygodnika „Wprost” powędrowała do Nowej Soli. W emocjonalnym wystąpieniu prezydenta tego miasta – Wadima Tyszkiewicza, najmocniej wybrzmiały słowa o obronie samorządu, jego kompetencji i roli w systemie państwa. Szczególnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Partnerem IV Europejskiego Kongresu Samorządów jest TAURON Polska Energia. Partnerem gali było Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.

 

Kongres trwa. Łącznie w blisko 80 debatach i dyskusjach bierze udział około 2 tysięcy osób.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You May Also Like