Rabczańskie Wieści Pozarządowe

Ważny komunikat prasowy Komitetu Obrony Pomnika Katyńskiego

Ważny komunikat prasowy Komitetu Obrony Pomnika Katyńskiego

Komitet Obrony Pomnika Katyńskiego

KOMUNIKAT PRASOWY

Komitet Pomnika Masakry w Lasku Katyńskim (KPLMK) na swoje zebranie w dniu 7 maja 2018 r. w Newarku, NJ zaprosił przedstawicieli szeregu organizacji polonijnych, w tym Kongresu Polonii Amerykańskiej, Koalicji Amerykańskiej Polonii, Komitetu Upamiętnienia Katastrofy w Smoleńsku, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, Polskiej Fundacji Kulturalnej, Klubów Gazety Polskiej w New Jersey, Nowym Jorku i Filadelfii, Rodzin Radia Maryja i Stowarzyszenia „Pamięć”.  Zgromadzenie postanowiło połączyć siły i rozszerzyć KPLMK tworząc nowy komitet, który przyjął nazwę „Komitet Obrony Pomnika Katyńskiego” (KOPK).

Zgromadzeni sprzeciwiają się zdecydowanie usunięciu Pomnika Masakry w Lasku Katyńskim z jego miejsca przy 2 Exchange Pl. w Jersey City, NJ, o czym niespodziewanie i arbitralnie zadecydował burmistrz Jersey City, Steven Fulop.  Pomnik stoi tam od czasu jego wzniesienia w 1991 roku, zgodnie z decyzją Rady Miejskiej Jersey City na posiedzeniu 13 kwietnia 1989 roku.  KOPK ​​zatwierdził działania prawne podjęte w celu zapobieżenia usunięciu pomnika, co było konieczne ze względu na brak jakiegokolwiek zamiaru porozumienia się w tej sprawie ze strony burmistrza Fulopa.

Ta potężna rzeźba z brązu, dzieło artysty Andrzeja Pityńskiego, przypomina o brutalności komunizmu, upamiętniając masowe morderstwo – z rozkazu Józefa Stalina – około 25 tysięcy polskich jeńców wojennych, obywateli polskich wszelkich wyznań religijnych.  Naczelny Rabin Wojska Polskiego był wśród ofiar Stalina w Katyniu, jako jeden z około 400 zamordowanych tam wówczas polskich Żydów.  Wkrótce po odsłonięciu, Pomnik Masakry w Lasku Katyńskim został dodatkowo poświęcony wszystkim zabitym lub rannym podczas pełnienia służby w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej.  Po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 r. na World Trade Center i Pentagon, Pomnik Katyński został dodatkowo poświęcony ich ofiarom.  Podejmując decyzję o usunięciu pomnika, Burmistrz Fulop wykazuje swoją nieczułość i brak szacunku dla tych wszystkich poległych bohaterów.  Pomnik stoi jako memento dla przyszłych pokoleń, aby nigdy więcej nie pozwolić na zaistnienie takich opresyjnych i zbrodniczych totalitarnych systemów.

Na konferencji prasowej zorganizowanej przez radnego miejskiego Jersey City Richarda Boggiano w południe w dniu 8 maja 2018 r. w City Hall dowiedzieliśmy się, że szanse na zachowanie pomnika na jego obecnym miejscu wydają się teraz nieco większe, gdyż w sytuacji gdy dwa sądy przyjęły złożone tam wnioski o wstrzymanie aż do wyjaśnienia działań miasta Jersey City, być może uda się przekonać większość radnych w Radzie Miejskiej do porzucenia projektu zmian na Exchange Place.

We środę, 9 maja o godzinie 18.00 odbędzie się sesja Rady Miejskiej w City Hall (280 Grove St.).  Wzywamy jak najwięcej osób do wzięcia udziału, aby wykorzystać tę okazję do zadania władzom Jersey City pytań dotyczących planowanych działań wobec Pomnika Katyńskiego.

W sobotę, 12 maja 2018 r. o godz. 13:00, KOPK ​​organizuje manifestację dla wyrażenia naszej woli uratowania Pomnika Katyńskiego w Jersey City.  Wiec odbędzie się także przed ratuszem przy 280 Grove St., niezależnie od wcześniej ogłoszonej manifestacji w niedzielę, 13 maja.

Wszyscy są zaproszeni serdecznie, aby uczestniczyć we wszystkich czterech wydarzeniach, aby wyrazić swoje poparcie dla sprawy zachowania Pomnika Masakry w Lasku Katyńskim na jego miejscu przy 2 Exchange Pl. w Jersey City dla przyszłych pokoleń.

Krzysztof T. Nowak, Prezydent

Udostępnij

O autorze