Rdzawka

Forum Rdzawka i Mateusz Wójtowicz bronią środki mieszkańców gminy z OFE.

Forum Rdzawka reprezentowane przez Mateusza Wójtowicz ,członka  Koalicji NieZaglosuje.pl walczy o pieniądze OFE mieszkańców Rdzawki i Rabki. http://niezaglosuje.pl

Rząd przejmie oszczędności emerytalne pomimo sprzeciwu obywateli

W poniedziałek 3 lutego, 51,5 proc. środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (około 150 mld zł), zostanie przymusowo przekazane do ZUS. Rząd wprowadza dobrowolność uczestnictwa w OFE, ale nie czekając na decyzję obywateli, przekazuje część ich oszczędności do ZUS. Stanie się tak, mimo sprzeciwu znacznej części społeczeństwa1, jak i licznych ekspertów – wybitnych ekonomistów i prawników.

Ponad 20 organizacji skupionych wokół kampanii NieZaglosuje.pl, w drugiej połowie listopada 2013 r. zaapelowało do parlamentarzystów o głosowanie przeciw szkodliwej ustawie, na mocy której 16 milionów Polaków zostanie wywłaszczonych ze swoich oszczędności zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. W krótkim czasie poparło i zaangażowało się w te działania kilkanaście tysięcy osób.

Poprzez specjalną aplikację obywatele mieli możliwość wyrażenia swojego głosu sprzeciwu. Dzięki temu do posłów trafiło ponad 250 tysięcy maili, w których nadawcy deklarowali, że w najbliższych wyborach nie zagłosują na polityków, którzy poprą te szkodliwe zmiany. Mimo to, większość posłów (232), jak i senatorów (57), zagłosowała za przyjęciem ustawy. Na stronie NieZaglosuje.pl znajduje się pełna„czarna lista” nazwisk tych parlamentarzystów. Pomimo poważnych zastrzeżeń konstytucyjnych, pod ustawą podpisał się Prezydent. Ale dzięki kampanii i zaangażowaniu obywateli, głos ludzi, którym nieobojętne są decyzje polityków, został usłyszany w parlamencie, mediach tradycyjnych i społecznościowych oraz w codziennych rozmowach. Ciągle rośnie też grono ludzi, którzy politykom psującym prawo mówią „nie”.

W ramach kampanii NieZaglosuje.pl dążymy również do pełnej przejrzystości zmian w systemie emerytalnym. W związku z ignorowaniem przez nowego Ministra Finansów konstytucyjnego prawa obywateli (art. 61) do dostępu do informacji publicznej, 30 stycznia br. uruchomiliśmy akcję „Ministrze Szczurku, ujawnij treści umów!”2. Domagamy się od Ministra Finansów ujawnienia umów podpisanych z ekspertami prawnymi, którzy napisali dostępne na stronie internetowej Ministerstwa opinie do ustawy o zmianach w systemie emerytalnym. W ramach akcji uczestnicy wysyłają do Ministra Mateusza Szczurka wnioski o udostępnienie informacji publicznej i walczą o przejrzystość zmian w prawie. Liczymy, że Minister nie zignoruje głosu obywateli.

 


[1] Na pytanie: „Czy prezydent powinien podpisać ustawę reformującą OFE?”, 42 proc. ankietowanych odpowiedziało „nie”. Odpowiedź „tak” wybrało 25 proc. ankietowanych, 17 proc. –  nie ma na ten temat zdania, a 16 proc. w ogóle nie słyszało o zmianach w OFE (sondaż TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1, 13-16.12.2013).

[2] Akcja jest prowadzona tutaj: https://www.facebook.com/events/343040515836047/

Hasło „Nie zagłosuję na polityka, który zagłosuje za niekorzystnymi propozycjami” pozostaje aktualne przy najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego (25 maja) oraz przy wszystkich kolejnych. Kampania skierowana jest przeciwko konkretnym politykom, a nie partiom. Koalicja NieZagłosuje.pl będzie prowadzić akcje informacyjne tak, aby wyborcy byli świadomi, którzy parlamentarzyści znajdują się na „czarnej liście”, bo zagłosowali za przejęciem oszczędności emerytalnych. Takie osoby nie zasługują na nasze głosy.

Inicjatorzy kampanii NieZaglosuje.pl

 1. Business Centre Club
 2. Forum Młodych Lewiatan
 3. Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR)
 4. Fundacja Forum Europejskie
 5. Fundacja Sapere Aude
 6. Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości
 7. Koło Naukowe Inwestorów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie
 8. Koło Naukowe Libertas et Lex Uniwersytetu Warszawskiego
 9. Koło Naukowe Public Relations WE Uniwersytetu Gdańskiego
 10. Koło Naukowe Rynku Kapitałowego INDEX Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
 11. Komitet Obywatelski ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego (KOBE)
 12. Liberte!
 13. Projekt: Polska
 14. Ruch Społeczny Obrony Mieszkańców
 15. Stowarzyszenie KoLiber
 16. Stowarzyszenie Libertariańskie
 17. Stowarzyszenie Młodzi dla Polski
 18. Stowarzyszenie Młodzi Europy
 19. Stowarzyszenie zwykłe Forum Rdzawka
 20. Studenckie Forum Business Centre Club
 21. Studenckie Koło Naukowe Bankowości na UE w Poznaniu
 22. Studenckie Koło Naukowe Zarządzania w Sporcie, Szkoła Główna Handlowa

Osoba do kontaktu:

Dominika Pawłowska, e-mail: kontakt@niezaglosuje.pl, kom. 660 358 768

Udostępnij

O autorze