Rdzawka

Szlak Rzemiosła w Rabce

banner_konik

Szlak Rzemiosła Małopolski – ludzie z pasją, miejsca z tradycją!

 

Tradycyjne ludowe rękodzieło to zanikające zjawisko. Niewielu już ludzi kultywuje dawne wzornictwo i techniki rękodzielnicze. Projekt Szlak Rzemiosła powstał po to, by pokazać współczesnych twórców ludowych, trudniących się rzemiosłem w tradycyjny sposób. Dzięki Szlakowi można poznać twórców, dla których rzemiosło to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Projekt przygotowano z myślą o turystach, chcących na mapie Małopolski odnaleźć zapominane już zawody i tradycje oraz odkryć je na nowo.

 

W projekcie uczestniczą pracownie, warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego z całej Małopolski. Obecnie w bazie znajduje się ponad 200 twórców, reprezentujących 24 rzemiosła, w blisko 130 miejscowościach. Tworzą oni 7 tras regionalnych: Krakowską, Tarnowską, Suską, Limanowską, Sądecką, Gorlicką i Podhalańską.

 

Szlak otwiera drzwi do stuletniej garncarni, warsztatu tkackiego, prowadzi przez plantację wikliny i łemkowską krainę. Dzięki Szlakowi można połączyć aktywny wypoczynek z nauką technik rzemieślniczych i poznawaniem kultury regionów.

 

Wirtualny przewodnik po Szlaku – strona www.SzlakRzemiosla.pl

Twórcy na Szlaku to osoby wyjątkowo aktywne i zaangażowane. Można je odwiedzać przez cały rok, a przed rozpoczęciem wycieczki warto skorzystać z wirtualnego przewodnika – portalu www.SzlakRzemiosla.pl. Znajdują się tam informacje o twórcach i rzemiosłach, interaktywna mapa z propozycjami tras, materiały multimedialne, informacje o wydarzeniach kulturalnych, baza Miejsc z klimatem i smakiem oraz oferta turystyczna. Składają się na nią wycieczki, przygotowane z myślą o uczniach szkół podstawowych i wszystkich, którym zależy na spotkaniu z rzemiosłem jako prawdziwą przygodą i żywą lekcją historii.

Aplikacja mobilna – Szlak Rzemiosła – od ręki!

Natomiast dla wszystkich posiadaczy telefonów z systemem Google Android oraz Apple iOS przygotowano aplikację mobilną Szlak Rzemiosła – od reki! Znajdują się w niej opisy i dane kontaktowe 50 aktywnych twórców, informacje o bieżących wydarzeniach na Szlaku, galerie wyrobów, a także interaktywna mapa, dzięki której można zaplanować swoją podróż po Szlaku.

 

Festiwal ETNOmania – odkryj tradycję na nowo!

Festiwal ETNOmania to główna impreza na Szlaku Rzemiosła Małopolski, która rokrocznie odbywa się na terenie skansenu – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Piąta, jubileuszowa edycja odbędzie się 19 lipca 2015 r. Jak tradycja odnajduje się we współczesności? – takie pytanie przyświeca Festiwalowi. ETNOmania to warsztaty, stoiska z rękodziełem, pokaz mody, koncerty, etnoinstalacje i mnóstwo innych atrakcji dla wszystkich, bez względu na wiek. Szczegóły na: www.ETNOmania.pl

 

W 2014 roku projekt był finansowany przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna.

Do zobaczenia na Szlaku!

Więcej informacji na: www.SzlakRzemiosla.pl

Realizacja projektu:

Fundacja NADwyraz

ul. Kielecka 17

31-523 Kraków

tel.: +48 12 686 06 06; 510 093 203

fax: +48 12 350 64 89

 

Nasi twórcy z szlaku:

http://szlakrzemiosla.pl/Waldemar-Kuniczuk.html

Waldemar Kuniczuk

 

http://szlakrzemiosla.pl/Adam-Koscielniak.html

Adam Kościelniak

http://szlakrzemiosla.pl/Edward-Gacek.html

Edward Gacek

 

http://szlakrzemiosla.pl/Zygmunt-Wojtowicz.html

Zygmunt Wójtowicz

http://szlakrzemiosla.pl/Piotr-Kowalcze.html

Piotr Kowalcze

http://szlakrzemiosla.pl/Alicja-Sokolowska-Lukaszka.html

Alicja Sokołowska-Łukaszka

Udostępnij

O autorze