Rabczańskie Wieści Pozarządowe

Popieramy linię 104.

10978554_338264716358393_7817533216058110963_n
Linia nr 104 Chabówka-Nowy Sącz musi istnieć!
===> Spółki kolejowe po raz drugi w ostatnich latach zapowiedziały zamknięcie linii kolejowej nr 104. Tym razem powodem ma być brak 2 mln zł na utrzymanie torowiska. Czy tych pieniędzy nie można znaleźć w miliardowych budżetach spółek i funduszach rządowych? Dlaczego każdą dyskusję o istnieniu linii kolejowych musimy zaczynać od społecznego szantażu i decyzji o zamknięciu połączenia?
===> Linia nr 104 musi istnieć!

===> Dlatego, że jest jedynym tak dobrze zachowanym odcinkiem powstałej w 1884 Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Że jest żywą historią zapisaną w przebiegu torowisk, stacji kolejowych, obiektów inżynieryjnych. Że na decyzji o jej budowie widnieje podpis Juliana Dunajewskiego, syna urzędnika starostwa w Nowym Sączu, rektora UJ, prezydenta Krakowa i ministra skarbu Austrii, jednego z najwybitniejszych ekonomistów swoich czasów.
===> Dlatego, że jest to jeden z najbardziej perspektywicznych obszarów przemysłu czasu wolnego w Małopolsce i może stać się atrakcją na skalę europejską. Że jest zapleczem dla najbogatszego polskiego skansenu kolejowego w Chabówce. Że jest miejscem pełnym dynamiki, które może zmnienić sytuację gospodarczą terenów o jednej z największych w Polsce skali bezrobocia.
===> Dlatego, że wciąż jest potencjalnym szlakiem komunikacji pasażerskiej i kolejowej, szlakiem o znaczeniu państwowym i awaryjną trasą w stosunku do linii Nowy-Sącz – Tarnów.
===> Mamy nadzieję, że rozumieją to sami kolejarze, bo jeżeli nie, znaczy to, że słowo „służba” nie dotyczy już ich zawodu. I mamy nadzieję, że są oni tak samo zaniepokojeni perspektywą zamknięcia trasy.
===> Dlatego apelujemy o natychmiastowe zabezpieczenie pieniędzy na utrzymanie tego szlaku i stworzenie specjalistycznego zespołu mogącego dokonać zarówno analizy stanu linii nr 104, jak i wskazania niezbędnych prac do zapewnienia jej przejezdności.
To nie jest apel o utrzymanie jednej linii kolejowej. To jest apel o sens, logikę i działania na rzecz wspólnego dobra!
Lokomotywa
Koalicja Kolei Galicyjskiej
http://lokomotywakoalicja.pl/
https://www.facebook.com/LokomotywaKoalicjaKoleiGalicyjskiej

Udostępnij

O autorze