W czwartek 7.04.16 w Szpitalu Powiatowym w Zakopanym im. dr Tytusa Chałubińskiego odbyło się pierwsze spotkanie z pacjentami w ramach nowatorskiego projektu Szkoły Serca. Kilkudziesięciu pacjentów skorzystało z porad i wsparcia specjalistów w ramach tzw. prewencji wtórnej.
Spotkanie odbywało się pod patronatem Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Fundacji Cardiovascular Center Foundation.
W roku 2015 Fundacja Cardiovascular Center Foundation zorganizowała dwa spotkania naukowe z ekspertami norweskimi (lekarz i pielęgniarki) w celu wymiany doświadczeń na temat prewencji wtórnej po przebytym zawale serca oraz wypracowania wspólnego nowego i optymalnego modelu prewencji wtórnej i edukacji dla pacjentów kardiologicznych. Polsko-norweska wymiana doświadczeń zaowocowała powstaniem koncepcji tzw. „Szkoły Serca” której autorem jest profesor Dariusz Dudek, kierownik II Klinika Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Uniwersytetu Jagielońskiego Collegium Medicum w Krakowie.
– Kardiologia ludzkie życie ratuje na sali zabiegowej. Dzięki szybkiemu zabiegowi chory wraca do zdrowia, ale przez pierwsze dni jest on w szoku po całej sytuacji. Wtedy pacjent nie przyswaja wszystkich informacji, które przekazuje mu lekarz w trakcie wypisu. Z naszych informacji wynika że najlepiej jest pacjentów zapraszać na rozmowę kilka dni po całym zajściu, około tygodnia po wyjściu ze szpitala. Wtedy to dokładnie opowiadamy, co stało się w trakcie tego zawału serca, jak pacjent został wyleczony, jak powinien dbać o siebie – tak w skrócie można przedstawić zasadność tego projektu. – tłumaczy Prof. Dudek.
Szkoły Serca to indywidualne wystandaryzowane szkolenia edukacyjne dla pacjentów z udziałem pielęgniarek i lekarzy, które są realizowane od 2016 roku we wszystkich ośrodkach kardiologii inwazyjnej Intercard oraz GVM Carint na terenie województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Spotkanie edukacyjne każdej Szkoły Serca odbywa się w najdogodniejszym dla pacjenta momencie do przyswajania wiedzy a więc zwykle ok. jednego do dwóch tygodni po wypisie ze szpitala. Do udziału w Szkole Serca zapraszani są nie tylko pacjenci po zawale serca ale także członkowie ich rodzin.
Na pierwszym spotkaniu w Zakopanem odbyły się dwa wykłady:
- Wykład Ordynatora Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej dr n.med. Marka Szpota, który opowiedział o sytuacji pacjenta po zawale serca,
- Wykład pielęgniarki – edukatora Szkół Serca w obszarze zdrowego stylu życia i odpowiednich nawyków odżywiania.
Po wykładach czas na zadawanie pytań mieli sami pacjenci.
Głównymi celami było:
– zwiększenie świadomości pacjentów na temat ich choroby serca,
– edukacja pacjentów w zakresie czynników ryzyka choroby wieńcowej oraz zawału serca,
– przedstawienie pacjentom zasad prewencji wtórnej po ostrym zespole wieńcowym,
– aktywny udział i edukacja członków rodzin pacjentów w procesie prewencji,
– integracja środowiska pacjentów kardiologicznych oraz wspieranie inicjatyw pacjentów w zakresie poprawy ich stylu życia po przebytym ostrym zespole wieńcowym,
– aktywny udział pacjentów w globalnych wydarzeniach organizowanych przez Fundację i Carint, takie jak: Centralne Spotkanie Klubu Pacjenta oraz Ogólnopolski Marsz Nordic Walking.
Warsztaty w ramach Szkół Serca są na razie dla pacjentów wypisywanych z Oddziałów Kardiologii i Rehabilitacji Szpitala w Zakopanym, ale tak naprawdę są przeznaczone dla wszystkich pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi
Szkoła Serca będą odbywały co miesiąc pod patronatem Szpitala Powiatowego w Zakopanym im. Dr Tytusa Chałubińskiego i Fundacji Cardiovascular Center Foundation.
Szczegółowych informacji udziela:
Ewelina Myłek
ElevenZettProductions
tel. 660-519-565