Rabczańskie Wieści Pozarządowe

Burmistrz pyta o nadajniki – Konrad Górski pyta o stan powietrza w Rabce – Zdroju, uzdrowisku wg TVN Uwaga spowitym smogiem?

NowaEwa
Reprezentując Polski Klub Ekologiczny, Koło w Rabce – Zdroju w ślad za całkiem świeżą publikacją na gorce24.plhttp://www.gorce24.pl/informacje/6852/Burmistrz_pyta_o_nadajniki_wojewoda_uspokaja chcę zapytać burmistrz Ewę Przybyło tak bardzo zaniepokojoną promieniowaniem (smogiem) elektromagnetycznym jaki będzie pochodzić od mobilnych stacji GSM rozlokowanych w naszym mieście na bardzo krótko w czasie pobytu Papieża Franciszka w ramach ŚDM 2016 czy w rozmowie z Wojewodą Małopolskim co najmniej w równym stopniu wykazała zaniepokojenie smogiem wynikającym z zanieczyszczenia powietrza w Rabce – Zdroju, której jest włodarzem już 10 rok? Porównując okresy potencjalnych zagrożeń dla ludzkiego zdrowia (niechby nawet kilkanaście dni do ok. pół roku) łatwo dostrzec wiszące w powietrzu tego spotkania z Wojewodą wyjątkowo selektywne zaniepokojenie burmistrz graniczące tylko z jej wyrachowaniem i hipokryzją oraz jej asekuracją w związku z odmową postawienia BTS’a Play’a na Gorczańskiej.
 
Czym burmistrz ma związane ręce w temacie zapobiegania skutków zanieczyszczenia powietrza pyłami PM 10, PM 2.5 oraz benzo(a)pirenami w kategorii której Rabka – Zdrój ma 14 miejsce w Polsce będąc absolutnym liderem jako uzdrowisko aby wreszcie podjąć skuteczne działania w celu poprawy tego stanu? Lekarze alarmują a burmistrz wśród mieszkańców Gminy Rabki – Zdroju nie przeprowadziła nawet kampanii plakatowo – ulotkowej ! Czy burmistrz Ewa Przybyło jest też wyznawcą hipotezy – teorii „nawiewania” zanieczyszczeń z zewnątrz jak jej podwładny wiceburmistrz Robert Wójciak, który ten pogląd publicznie zaprezentował w TVP Kraków nazywając owe przekroczenia delikatnymi pikami w nocy: http://rabka.cba.pl/2016/01/19/delikatne-piki-werbalnego-szczytowania-burmistrza-rabki-zdroju-w-tvp-krakow/  ?
 
Przedstawiam tu filmową wypowiedź dr’a Krzysztofa Czarnobilskiego, jego wiedzę i opinie łatwe do przelania w przejrzystym opracowaniu na barwny różnoformatowy papier aby podnieść świadomość i zmienić mentalność mieszkańców uzdrowiska: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/9321016,fatalne-powietrze-w-krakowie-normy-przekroczone-kilkaset-procent,id,t.html
 
Pan dr Krzysztof Czarnobilski publikujący stale swoją medyczną wiedzę na łamach Gazety Krakowskiej przestrzega przed bardzo toksycznym wpływem smogu, tej złej jakości wdychanego powietrza na organizm człowieka skutkującym działaniami kancerogennymi a więc nowotworami płuc i skóry, astmą oskrzelową, przewlekłą chorobą obturacyjną płuc. Mówi o wzroście w czasie smogu hospitalizacji z powodu z zapalenia płuc a także o „stresie antyoksydacyjnym”, który towarzyszy smogowi i który może wpływać na rozwój choroby Aloisa Alzheimera, niemieckiego lekarza psychiatry i neuropatologa, profesora psychiatrii Uniwersytetu Wrocławskiego, który jako pierwszy opisał objawy choroby nazwanej później od jego nazwiska czyli starczego otępienia.          Zaleca on w czasie już trzykrotnego przekroczenia normy (w Rabce bywają w ramach tych „pików” nawet 10 krotne przekroczenia) zastosowanie ochronne maski z filtrem typu HEPA wykonanych ze szkła spiekanego i zapewniających filtrację powietrza przez pory wielkości 0,3µm. Zatrzymują one większość (co najmniej 99.97%) zanieczyszczeń mechanicznych i innych.
 
Czy burmistrz E. Przybyło poprosiła Wojewodę o zapewnienie, również finansowe postawienia wreszcie całorocznej stacji monitorującej stan powietrza w Rabce – Zdroju w kontekście weryfikacji statusu uzdrowisk w 2018 roku? Czy też brakiem odpowiednich funduszy na postawienie tej spełniającej odpowiednie certyfikaty stacji monitorującej chce się „wyślizgać” od odpowiedzialności w zakresie utrzymania przez Rabkę – Zdrój statusu uzdrowiska z powodu … braku stacji spełniającej wymagane kryteria i certyfikaty?
Czy w razie kłopotów finansowych i innych związanych z postawieniem stacji na stałe monitorującej stan powietrza w uzdrowisku, która to stacja miała już stanąć bodajże w styczniu tego roku też możemy liczyć na nie tylko słowa wsparcia od Pana Józefa Pilcha, Wojewody Małopolskiego ?
 
Dla wytrwałych i tych czytających od końca informacja o dzisiejszym reportażu w TVN Uwaga, który będzie wyemitowany w sobotę 20.02.2016 roku o godzinie 19.45, w którym jest mowa o gminie znanej z leczenia dróg oddechowych – Rabce-Zdroju. Jest też podany wynik badania powietrza w Rabce – Zdroju w zakresie dopuszczalnego przekroczenia normy na zawartość pyłów w powietrzu (425ug/m3 przy normie 50ug/m3 czyli 8 krotne jej przekroczenie) o czym informuje w zapowiedzi stacja TVN na swojej stronie w tytule, częściowo użytym przeze mnie:   http://uwaga.tvn.pl/uzdrowisko-spowite-smogiem,193689,n.html
 
Konrad Górski

Udostępnij

O autorze