Rdzawka

Góralska Arka Przymierza z intencjami młodzieży dla papieża

Mistrzowie stolarstwa i rzeźbiarstwa oraz uczniowie z zakopiańskiej szkoły budowlanej wykonali skrzynię wzorowaną na biblijnej Arce Przymierza, w której uczestnicy Światowych Dni Młodzieży umieszczą swoje intencje modlitewne i zaniosą papieżowi Franciszkowi.

 

Wykonania drewnianej, misternie zdobionej skrzyni podjął się mistrz stolarski, nauczyciel tego zawodu Tomasz Wojtas, oraz artysta rzeźbiarz Wojciech Łacek, również nauczyciel w zakopiańskiej budowlance. W pracach, które trwały od września, brali udział uczniowie.

„Bardzo chętnie podjęliśmy się tego zadania. Inspiracją do wykonania naszej skrzyni była biblijna Arka Przymierza, która mieściła dziesięć przykazań. Zaczęliśmy pracę od przestudiowania tekstów biblijnych, opisujących wygląd Arki Przymierza. Zamysł był taki, aby nasza arka nawiązywała do góralskiego sąsieku – skrzyni na ziarno” – opowiadał PAP Wojciech Łacek.

Pracom konstrukcyjnym przewodził Tomasz Wojtas, a Wojciech Łacek wykonał rzeźby aniołów, które zgodnie ze starotestamentowym opisem, wieńczą wieko skrzyni. Do wykonania skrzyni mistrzowie użyli trzech gatunków drewna. Elementy konstrukcyjne wykonano z jesionu, boki skrzyni misternie zdobione ornamentami roślinnymi są wykonane z drzewa jaworowego, a figury aniołów artysta wyrzeźbił w lipowych kolcach.

 

„Biblijne anioły z Arki Przymierza najprawdopodobniej swoim wyglądem nawiązywały do sztuki starożytnego Egiptu. Nasze anioły nawiązują do ikonografii chrześcijańskiej i trzymają w rękach emblematy Światowych Dni Młodzieży oraz herb Krakowa” – opisywał Łacek.

Według mistrzów z zakopiańskiej szkoły budowlanej, wymiary starotestamentowej Arki Przymierza były większe niż ich skrzynia, która ma 90 cm długości, 55cm szerokości i 60 cm wysokości. Skrzynia w całości jest pokryta misternie rzeźbionym zdobnictwem w stylu góralskim. W ornamentykę wplecione są symbole chrześcijańskie: znak Maryjny oraz symbol Jezusa Chrystusa.

 

Skrzynia została wykonana na zamówienie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.(PAP)

Udostępnij

O autorze