Rabczańskie Wieści Pozarządowe

Polska po szczycie NATO – wzmocniona i bezpieczniejsza

8 i 9 lipca gościliśmy w Polsce przywódców państw i rządów z całego świata. To spotkanie przejdzie do historii jako wydarzenie, które narysowało nową mapę bezpiecznego świata. Wydarzenie, które umocniło pozycję Polski jako silnego kraju w centrum Europy.

W Warszawie udało się wypracować porozumienie w kluczowych dla światowego bezpieczeństwa kwestiach, takich jak wzmocnienie wschodniej flanki NATO poprzez stałą obecność wojsk Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich, a także wprowadzenie specjalnego programu pomocy dla Ukrainy. To również wsparcie koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu oraz wspólne działania w celu zapewnienia pokoju w Afganistanie i regionie Morza Śródziemnego.

W ramach szczytu odbyło się także wiele istotnych spotkań dwustronnych. W Kancelarii Premiera gościłam Ernę Solberg – szefową rządu Królestwa Norwegii, Davida Camerona – premiera Wielkiej Brytanii oraz Matteo Renziego – premiera Włoch. Jestem przekonana, że w obliczu zagrożeń współczesnego świata państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego muszą mówić jednym, zdecydowanym głosem.

Nad organizacją szczytu NATO w Warszawie przez wiele miesięcy pracowało tysiące ludzi, oficerów służb oraz przedstawicieli ministerstw. Dzięki ich ciężkiej pracy i zaangażowaniu szczyt NATO był sukcesem organizacyjnym i przebiegł bezpiecznie. Szczególnie ważną rolę odegrali tu szefowie resortów obrony, spraw zagranicznych oraz spraw wewnętrznych i administracji. To na ich ręce składam gratulacje i podziękowania za przygotowanie warszawskiego szczytu NATO.

 

separator Za: KPRM

Udostępnij

O autorze