Rabczańskie Wieści Pozarządowe

Po szczycie Unii Europejskiej w Bratysławie

Wczoraj odbył się nieformalny szczyt Unii Europejskiej w Bratysławie, na którym wspólnie z przywódcami 27 państw członkowskich (bez udziału Wielkiej Brytanii) dyskutowaliśmy o wyzwaniach, które stoją przed wspólnotą. Trzeba mieć odwagę rozmawiać o wszystkim, co w tej chwili jest problemem w Unii Europejskiej i nie możemy mieć tematów tabu – nawet w kwestii traktatu europejskiego.

Wspólnie z Grupą Wyszehradzką przedstawiliśmy propozycję nowego porozumienia w sprawie migracji. Chcemy, aby to nowe porozumienie koncentrowało się na pomocy humanitarnej i rozwiązywaniu problemów migracji tam, gdzie one powstają. Ważną kwestią jest także ochrona granic zewnętrznych Unii Europejskiej, a tym samym nasze bezpieczeństwo.

Dzięki Polsce i państwom Grupy Wyszehradzkiej udało się doprowadzić do zmiany agendy politycznej – tym samym ruszy proces zmian realizowanych w najbliższym czasie przez Unię Europejską. To wielki sukces i satysfakcja, że udało się uzgodnić i wywalczyć to, na czym zależało Polsce. Zapraszam do obejrzenia konferencji z podsumowaniem tego wydarzenia.

Na marginesie szczytu spotkałam się z prezydentem Francji Francois Hollandem. Zwróciłam się do niego z prośbą o zapewnienie bezpieczeństwa polskim przewoźnikom, którzy w tej chwili mają kłopoty w Calais. Pan prezydent zadeklarował sprawdzenie tego problemu i oczywiście podjęcie odpowiednich kroków – będziemy w stałym kontakcie w tej kwestii, która miejmy nadzieję skończy się pomyślnie.
 

separator
 
separator

Udostępnij

O autorze