#Rabkabezsmogu Co można zrobić aby poprawić jakość powietrza ?

przez | 27 marca 2017

Szkolenie online (webinarium) w ramach akcji Masz Głos odbyło się w czwartek 16 marca o godzinie 19.00.
Podczas szkolenia omówiono następujące tematy:
Zieleń miejska:
– aktualne zasady dotyczące wycinki drzew w przestrzeni prywatnej i publicznej,
– jak reagować na nieprawidłową wycinkę w przestrzeni publicznej i prywatnej,
– co mieszkańcy mogą robić aby chronić zieleń,
– pomnik przyrody – jedna z form ochrony drzew.
Odpady:
– jakie są zasady gospodarki odpadami ,
– jak reagować na wyrzucanie odpadów w lesie i innych niedozwolonych miejscach,
– jak zlikwidować dzikie wysypisko.
Powietrze:
– czym są zanieczyszczenia powietrza i dlaczego są tak groźne- co władze gminy mogą i muszą w kwestiach dotyczących zanieczyszczeń powietrza,
– co można zrobić aby poprawić jakość powietrza,
– kompetencje i uprawnienia gminy do kontroli spalania śmieci w gospodarstwach domowych,
– jak reagować gdy sąsiedzi palą śmieci.
Tutaj możesz pobrać PREZENTACJĘ przygotowaną i omawianą podczas szkolenia przez Danielę Grzesińską [.ppt]

Prowadzenie:
Daniela Grzesińska – jestem przyrodnikiem z wykształcenia i pasji. Od wielu lat współpracuję z warszawskimi ekologicznymi organizacjami pozarządowymi.  Od 4 lat współtworzę Fundację alter eko, której działania skupiają się wokół zagadnień związanych z gospodarką odpadami, głównie w nurcie zero waste, oraz zielenią miejską. Aktualnie, najważniejszym dla mnie tematem jest ochrona drzew, oraz działania związane z podnoszeniem standardów nowych nasadzeń.
Dariusz Kraszewski– jestem ekspertem programu Masz Głos Fundacji im. Stefana Batorego. Zajmuję się kwestiami dotyczącymi partycypacji mieszkańców w procesach tworzenia budżetów gmin, kontroli społecznej tworzenia i wykonywania budżetów gminnych oraz przejrzystości działania władz samorządowych. Jestem autorem programu Laboratorium Monitoringu Budżetu i współtwórcą programu Budżet obywatelski realizowanych przez Sieć Obywatelska – Watchdog Polska. Prowadzę badania i spotkania w gminach.

0 myśli nt. „#Rabkabezsmogu Co można zrobić aby poprawić jakość powietrza ?

 1. Zocha

  A może by tak rabczański magistrat ruszył śladami np. Radomia?
  „W tym roku pieniądze na dotacje pochodzą wyłącznie z budżetu miasta. W poprzednich latach Radom korzystał także z dofinansowania z obecnie wygaszanego rządowego programu Kawka.
  W 2014 i 2015 r. w Radomiu zostało zlikwidowanych prawie 600 pieców węglowych, które zostały zastąpione innymi systemami grzewczymi.Miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska ponad 2,5 mln zł, w formie dotacji oraz niskooprocentowanej pożyczki.
  Z danych magistratu wynika, że w efekcie zredukowano emisję pyłów o 24 tony rocznie i szkodliwych gazów o ponad 1800 ton rocznie. Na każde zlikwidowane palenisko będzie przysługiwała dotacja w wysokości 200 zł. Kolejne 200 złotych wnioskodawca otrzyma za każdy kilowat zainstalowanej mocy cieplnej nowego, ekologicznego źródła. Średnie dofinansowanie dla jednego gospodarstwa domowego ma wynieść około 5 tys. zł.”
  http://warszawa.onet.pl/radom-rusza-nabor-wnioskow-na-udzielenie-dotacji-na-wymiane-starych-piecow/1z2kyqg
  Jaką dotację w tej tak ważnej dla bytu uzdrowisko pozyskało MIASTO RABKA – jeszcze uzdrowisko?

 2. Renia

  Co główny manager Rabki – Burmistrz Ewa Przybyło czyni, by poprawić jakość powietrza? Ano zwołuje kolejną naradę swoich urzędników i przedstawicieli podmiotów medycznych, której celem jest podjęcie wspólnych działań służących zmianie wizerunku Rabki-Zdroju. Czyli żadnych sensownych propozycji, tylko kolejne wmawianie, że jest przecież tak dobrze, że wystarczy tylko „sprawne przekazywanie dobrych informacji „. Przecież to jest jakaś kpina !!!!!!!!! Nie wystarczy zaklinanie rzeczywistości, czas na konkretne działanie.
  Aplikacja – super, zwłaszcza latem, bo przecież sezon grzewczy zaraz się skończy i błogie lenistwo będzie w pełni uzasadnione niezłymi wynikami badań!
  Roczna działalność ekodoradcy – imponująca skuteczność! Wymienić można na palcach jednej ręki. Zorganizowanie przez tydzień badań energetyczności budynków (badania mogły być przeprowadzone tylko w określonych warunkach), zbieranie deklaracji na dofinansowanie wymiany pieców, jakieś 2 informacje na stronie rabka.pl i jeszcze postraszenie, że teraz to SM już może piece mieszkańców sprawdzać!
  Efektywność niewielka!
  Ot i całe prawda o „liderowaniu” – już nawet nie piszę o Life i szumnych zapowiedziach medialnych pani Przybyłowej. Niewątpliwie, na najwyższym poziomie jest lans medialny pani Przybyłowej i pana Wójciaka sygnowany hasłem: Jak walczyć o dobre imię nic więcej nie robiąc!