Rabczańskie Wieści Pozarządowe

Europejski Kongres Samorządów – Europa w obliczu globalnych zmian

W Krakowie rozpoczął się trzeci Europejski Kongres Samorządów. Od samego rana w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbywają się dyskusje i panele dotyczące najważniejszych kwestii związanych z działalnością samorządów w Europie.

 

Sesja plenarna na temat: „Europa w obliczu globalnych zmian a samorząd XXI wieku”, jako najważniejsze wydarzenie pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Samorządowego zebrała największą ilość uczestników. Panel otwarty został przez Bogusława Chrabotę, Redaktora Naczelnego Rzeczpospolitej, który zaprosił do udziału pięciu prelegentów reprezentujących Polskę (Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski), Rumunię (Premier Rumunii, Emil Boc), Albanię (Zastępca Burmistrza Urzędu Miasta Tirana, Arbjan Mazniku), Francję (Przewodniczący Komisji ds. Obywatelstwa, Zarządzania, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych, François Decoster) i Finlandię (Burmistrz regionu, Helsinki – Uusimaa, Ossi Savolainen).

Prowadzący wskazał, że zaproszeni do dyskusji goście dzięki temu, że reprezentują różne kraje i bazują na różnych doświadczeniach, będą mogli swoimi wypowiedziami nakreślić swoistą mapę zmian, które są tak istotne obecnie dla samorządów europejskich.

Dyskusja zaczęła się od tematu istotnego z perspektywy wszystkich krajów europejskich, czyli kwestii imigrantów i roli, jaką samorządy powinny przyjąć w obliczu tych wyzwań, czy kryzys UE, o którym tak wiele się aktualnie mówi, to problem instytucji samorządowych czy szczebla rządowego. W swojej wypowiedzi, Prezydent Krakowa – Jacek Majchrowski, podkreślił, że fundamenty związane z polityką imigrantów na poziomie samorządów należy mocno odświeżyć, a w Polsce można mówić nawet o ich budowie, ponieważ na chwilę obecną regulacje nie pozwalają miastu podejmować decyzji o przyjmowaniu imigrantów poza sytuacją repatriantów. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił, także prelegent z Francji – François Decoster. Zwrócił on uwagę na istotną rolę demokracji jako nierozerwalnej części całego organizmu jakim jest Unia Europejska.

 

 

Kolejnym obszarem, który poruszony został przez panelistów, był temat związany z Funduszem Spójności, który przekazywany jest krajom należącym do UE. Prezydent Majchrowski został zapytany o to, jak miasto poradzi sobie w momencie, kiedy zaprzestanie otrzymywać to wsparcie. „Kraków ma się bardzo dobrze” – rozpoczął swoją wypowiedź Prezydent Jacek Majchrowski, wskazując w jej dalszej części, że zasadą fundamentalną miasta jest przekazywanie środków z Funduszu Spójności na inwestycje, które w kolejnych latach będą dla miasta procentować.

W kontekście Funduszu Spójności swoje stanowisko przedstawił również przedstawiciel Finlandii wskazując na powody, dla których jednostki samorządowe są w tym kraju niezależne. Podkreślił również jak ważna jest pozycja Unii Europejskiej, przywołując jako przykład poprawne stosunki panujące w regionie Morza Bałtyckiego.

W swoich wypowiedziach prelegenci wskazywali ciekawe koncepcje i stanowiska, w zależności od struktur samorządów obowiązujących w danym kraju, pokazując różnorodność form współpracy z instytucjami rządowymi i możliwe ścieżki rozwoju.

 

 

 

Udostępnij

O autorze