Rdzawka

Kluby Gazety Polskiej-29.03.2017

Tydzień w Klubach „GP” – 29.03.2017 r.

Wydarzenia w Klubach Gazety Polskiej

Wegry wegryCzłonkom klubów „GP” i wszystkim, którzy uczestniczyli w V Wielkim Wyjeździe na Węgry, dziękujemy za godne reprezentowanie Polski i Polaków. I za to, że było Was tak wielu. Szczególne podziękowania składam: dr. László Csizmadii – prezesowi CÖF-CÖKA-CET za zaproszenie, pomoc i współpracę; dr Pászt Patrícji za współpracę, pomoc i tłumaczenie naszych rozmów z przedstawicielami węgierskich organizacji; Joannie Urbańskiej – przewodniczącej klubu „GP” w Budapeszcie; członkom klubu i wszystkim węgierskim wolontariuszom: Istvánowi Sebestyéni i Péterowi Balássy. Serdeczne podziękowania kieruję do polskich wolontariuszy: Violetty Sasiak, Anny Wójcik i Krysi Kostki. Specjalne podziękowania składam na ręce Ewy Wójcik za cierpliwość i profesjonalizm. Relacje wideo i galerie zdjęć: www.klubygazetypolskiej.pl.

10kwietnia2016aCzłonkom klubów „GP” przypominam o trwających przygotowaniach do obchodów 7. rocznicy tragedii smoleńskiej – 10 kwietnia w Warszawie. Zaczniemy już 9 kwietnia po południu pod ambasadą Rosji, ul. Belwederska 49. Główne uroczystości 10 kwietnia odbędą się, jak co roku, na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem Prezydenckim.

BerlinNiedzielny Klub Dyskusyjny i Klub „GP” w Berlinie gościli  prof. Grzegorza Kucharczyka, wykładowcę historii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Temat berlińskiego spotkania brzmiał „Europa a Islam. Historia, mity i rzeczywistość”.  Profesor przedstawił w bardzo ciekawy sposób historię islamu, oraz jego agresywną ekspansję na przestrzeni blisko tysiąca czterystu lat. Zagrożenia islamizacji Europy przez wielokrotne próby agresji były skutecznie w walce zbrojnej neutralizowane. Profesor nawiązał w swoim wykładzie oczywiście również do czasu obecnego, niekontrolowanego napływu imigrantów (głownie muzułmanów) i wynikających z tego problemów i konfliktów w Europie. Na spotkaniu obecny był także Paweł Toboła-Pertkiewicz, szef wydawnictwa „Prohibita“, które wydało wiele książek Profesora Grzegorza Kucharczyka.

Gliwice_2017_03_17_02Gliwicki Klub „GP” zorganizował wraz ze Strzelcami Rzeczpospolitej oraz warszawskim Klubem „GP” spotkanie poświęcone zagadnieniom Obrony Terytorialnej (WOT) oraz organizacji pro obronnych. W inauguracyjnym spotkaniu, które odbyło się w zaprzyjaźnionym Klubie Hybrydy wzięli udział: dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Sławomir Frątczak, wicedyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Agnieszka Michalak, dyrektor Biura do Spraw Pro obronnych MON Waldemar Zubek, pełnomocnik ministra MON do spraw WOT Grzegorz Kwaśniak, a także gospodarz debaty – redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, Tomasz Sakiewicz.

ElblagII_2017_03_06_3Elblągu gościł red. nacz. „GP” Tomasz Sakiewicz. W spotkaniu uczestniczyły dwa elbląskie Kluby „GP”, oraz licznie przybyli mieszkańcy: Elbląga, Działdowa, Iłowa, Pasłęka, Ostródy i Iławy. Spotkanie rozpoczęto od koncertu poświęconemu Żołnierzom Niezłomnym i św. pamięci Lechowi Kaczyńskiemu. Po koncercie red. Tomasz Sakiewicz przedstawił aktualną sytuację społeczno-polityczną w kraju.

.

Gniezno turniej szachowyCzwarta edycja Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego Pamięci Żołnierzy Wyklętych była zwieńczeniem dwutygodniowych obchodów w Gnieźnie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W murach gościnnej hali II LO  w turnieju wzięło udział prawie 300 zawodników. Jednym ze współorganizatorów był gnieźnieński Klub „GP”.

DabrowaGornicza_2017_03_13_12Dąbrowie Górniczej na spotkaniu gościł Kajetan Rajski, który wygłosił wykład o historii podziemia antykomunistycznego w Polsce. W drugim spotkaniu uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Minister poruszył temat metropolii śląskiej i jej zalet dla mieszkańców, a następnie omówił plany związane z reformą wymiaru sprawiedliwości.

.

Gorzyce_2017_03_19_5Gorzycach i Łochowie odbyło się spotkanie z Tadeuszem  Płużańskim pt.: „Żołnierze wyklęci i ich oprawcy”.

.

.

W  Linden New Jersey miało miejsce spotkanie z  poseł Małgorzatą Wypych z komisji spraw Łączności z Polonią. Spotkanie było zorganizowane przez Klub „GP” w New Jersey. Tematem który przyciągnął liczną Polonię były emerytury polsko amerykańskie, oraz podwójne opodatkowanie.

Nowahuta_2017_02_27_22Krakowski Klub „GP” w Nowej Hucie, zaprosił mieszkańców na spotkanie z Tadeuszem Płużańskim, historykiem, dziennikarzem i publicystą. Spotkania poświęcono przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Prelegent przypomniał genezę Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

.

Krakow1 (3)W krakowskim Klubie „GP” odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie z  Adamem Borowskim, opozycjonistą „Solidarności”, przewodniczącym Klubu „GP” w Warszawie.

.

.

Satyry, limeryki, fraszki przedstawił dr Henryk Krzyżanowski na wieczorze poetycko-muzycznym w pałacu Działyńskich w Poznaniu. Swoje utwory dotyczące polityki czasów minionych i obecnych przedstawił  autor wspólnie ze swym bratem przy akompaniamencie fortepianowym Jana Martiniego. Wieczór został zorganizowany przez Warsztaty Idei Obywateli Rzeczypospolitej oraz poznański Klub „GP”.

Gliwicki Klub „GP” otrzymał od posła  Stanisława Pięty podziękowanie za rozprowadzenie cegiełek na łączną wartość 2000 zł na budowę pomnika śp. Pary Prezydenckiej.

banner  small620

Sztokholm (Szwecja) – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym została  Anna Kremky, tel.: +46 73-031 82 35, e-mail: klubygp.stockholm@comhem.se Pani Monice Rogowskiej dziękuję za dotychczasową współpracę.

Września – zmiana przewodniczącego, ponownie przewodniczącym został  Włodzimierz Podzerek, tel.: 693 634 363, e-mail: wrzesnia.klubgp@gmail.com (bez zmian). Panu Krzysztofowi Konieczka dziękuję za dotychczasową współpracę.

Koło – zmiana przewodniczącego,  przewodniczącym  został Stanisław Maciaszek, tel.: 886 170 249, e-mail: kgpkolo@wp.pl Pani Darii Skupin dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

 

POSŁUCHAJ AUDYCJI: „Radiowy Klub Gazety Polskiej” – 27.03.2017 r.​​​​​Szanowni Państwo, 

 

Zapraszamy do posłuchania audycji z dn. 27.03.2017 r.:

http://www.radiokrakow.pl/audycje/przed-polnoca-rozmowy-milosza-horodyskiego/audycja-z-dn-27032017-r/

Gośćmi byli:

Radiowy Klub „Gazety Polskiej” – 27.03.2017 r.

Gośćmi byli:

 – red. Tomasz Sakiewicz, red. nacz. „Gazety Polskiej”

– Sławomir Wróbel, prezes Stowarzyszenia Great Poland w Anglii

– Zenon Lupina, Centrum Polskie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Brukseli, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Brukseli

– Mirosław Krzyszkowski, reżyser filmu o rtm. Pileckim, współautor książki pt. „Pilecki. Śladami mojego taty

– Ryszard Kapuściński, prezes Klubów „Gazety Polskiej”

Prowadzenie: Miłosz Horodyski

http://www.radiokrakow.pl/audycje/przed-polnoca-rozmowy-milosza-horodyskiego/

Kolejna audycja już 3 kwietnia o g. 23.00 na antenie Radio Kraków na falach 101.6 MHz oraz http://www.radiokrakow.pl.

Udostępnij

O autorze