Gospodarka odpadamiRabczańskie Wieści PozarządoweRdzawka

Burmistrz Leszek Świder tłumaczy się z podwyżek za śmieci ?!

Burmistrz Leszek Świder tłumaczy się z podwyżek za śmieci ?!

Proponujemy aby burmistrz wytłumaczył się z obietnic wyborczych, gdzie wyraźnie obiecywał: „zmodyfikowałbym system gospodarki odpadami tak aby był przyjazny przede wszystkim mieszkańcom (wywóz śmieci co tydzień i bez ograniczeń, odbiór odpadów do recyklingu) … „ oraz dwuletnich działań a raczej ich braku.

A takie są fakty w ponad dwuletniej działalności naszego włodarza:

  1.  W dniu 27 listopada 2019 r. została podjęta uchwała Burmistrza Rabki-Zdroju dotycząca ograniczenia w wywozie śmieci dla mieszkańców naszej gminy. http://bit.ly/ogranczeniewywozusmieci  

Pozornie miało to na celu pozostawienie ceny za wywóz na poziomie 18 zł na osobę.

Niestety nie udało się tego zrealizować – cena w marcu tego roku skoczyła na 27 zł od osoby.

  • Burmistrz Leszek Świder powołał w 2019 r. „specgrupę” składającą się z urzędników, przedstawicieli Zakładów Komunalnych oraz dwóch radnych, która miała przeanalizować działania oszczędnościowe.

Efekt – żadne działania oszczędnościowe nie zostały wypracowane ani wdrożone, co skutkowało teraz kolejna podwyżką do kwoty 33 zł od osoby.

Jak widzimy w dalszym stopniu burmistrz nie bierze pod uwagę rozwiązań jakie proponuje radny Marek Ciepliński, który wielokrotnie wskazywał rozwiązania, na wcześniejszych sesjach i komisjach, które zapobiegłyby tak znacznym podwyżkom.

Proponował już dwa lata temu m. in. by kompostowniki zorganizowało miasto oraz aby uruchomiono naszą sortowni surowców wtórnych.

A teraz aby obniżyć koszt wywozu śmieci o 10 zł, burmistrz obciąża mieszkańców kosztami posiadania kompostownika.

Przez te dwa lata burmistrz Leszek Świder nie zrealizował konkretnych działań, zapomniał też o swoich obietnicach wyborczych.

Ponadto zadajmy następujące pytania:

  1. Jak to się dzieje, ze nagle tak drastycznie rośnie ilość odpadów biodegradowalnych skoro przedstawiciele urzędu na ostatniej komisji problemowej przekonywali, że nastąpił wzrost deklaracji osób posiadających kompostowniki?  Takich deklaracji osób posiadających kompostowniki jest 6 737 z 12 997, czyli prawie 52%. Czyżby pozostałe osoby aż tyle nadprodukowały odpadów biodegradowalnych?
  2. Przedstawiciele ZK jeszcze niedawno tj. w październiku przedstawiali radnym kalkulację i deklarację że dotychczasowa stawka za odbiór odpadów będzie obowiązywała, co najmniej do połowy przyszłego roku, jeśli gospodarka śmieciowa będzie nadal prowadzona przez ZK.

Dlaczego nie było mowy o zagrożeniach i wzroście odpadów biodegradowalnych?

  • Czy podwyżka śmieci związana jest z objęciem funkcji Prezesa ZK przez Panią Ewę Pancerz?

Widać Burmistrzowi, zamiast konkretnych działań i informacji wyprzedzających, pozostało …. tłumaczenie się po fakcie  http://www.gmina.rabka.pl/main/aktualnosci/Informacja-nt.-podwyzki-za-odbior-odpadow-komunalnych/idn:5071

Udostępnij

O autorze