Rdzawka

Jak było w Warszawie.

10-12 maj 2013 Raszyn k/Warszawy ,szkolenie Masz Głos Masz Wybór.

Kilka wniosków ze szkolenia, warte polecenia każdemu.

DIALOG i PIERWSZY KROK,   słowo klucz w wielu przedsięwzięciach. Na  aspekt braku dialogu samorządu z mieszkańcami, warto odpowiedzieć dobrą wolą i nawiązaniem tego dialogu z naszej strony. Tam też są ludzie.

 

NARZEKANIE.     Warto je zmienić z narzekania na konkretny cel do poprawy. Czy po szkoleniu wizerunek naszych miejscowości jest nadal taki sam. Czy po powrocie do domu jest nadal tak samo jak było ?

 

NIE WSTYDZMY SIĘ   Podczas rozmów z uczestnikami z wielu zadań, niektórzy umniejszali wartość tego co robią w porównaniu z innymi. Każde działanie, czy jako organizacja, czy nieformalnie, czy ze wsi czy miasta, jest inne i warte  podziękowania i docenienia. Każde działanie zmienia nasze otoczenie i jest cenne. Warto tym się chwalić także na maszglos.pl   

 

BRAK PIENIĘDZY.    Pieniądze są konieczne do działania, ale jak chcemy działać pełna parą , wniosek jest jeden –trzeba zatrudnić osobę do zdobywania pieniędzy.

 

SZACUNEK I RODZINA .     Nie można zapominać w prowadzonych działaniach o swojej rodzinie, osobach nam najbliższych. Bowiem one są z nami na dobre i na złe.

 

LOKALIZOWANIE WIEDZY.    Trzeba dostosować wiedzę ze szkolenia do warunków lokalnych i realnych możliwości. Dobrą organizację poznamy nie jak zacznie ale jak skończy.

 

CIERPLIWOŚĆ.   Idee prezentowane na szkoleniu przez uczestników są szczytne. Nic nie przychodzi od razu, na realizację potrzeba czasu-1,2,3,4 lata- pamiętajmy o tym .

 

RÓŻNORODNOŚĆ   Na szkoleniu było 120 osób z : różnych stron Polski, różnych poglądach, profilach działań, płci, wyznania, orientacji.  To wszystko wpływa na otwartość na nową wiedzę i doświadczenia.

 

FEDERALIZACJA.      250 organizacji w akcji, piękny wynik.  Co one chcą od Masz Głosa ? Pomocy w rozwiązaniu problemów. Część organizacji po realizacji zadania weźmie udział w kolejnej akcji , część nie.  I co z nimi ? Polska jest Polską lokalną. Szkoda ,żeby utracić tak aktywne organizacje. Kwestią, którą warto wziąć pod uwagę to- federalizacja. Bo razem możemy więcej.  Sami mniej.

 

Polecam ,Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych ( OFOP), która działa na rzecz organizacji pozarządowych, lobbuje w kwestiach sektora. Nie bądźmy sami w naszych działaniach. Więcej na www.ofop.eu

 

DEBATA OKSFORDZKA     Ciekawe, narzędzie warte polecenia. Fajnie było patrzeć na ludzi jak się w nią angażują, zadają pytania. Wątpiącym powiem jedno – jak się nie spróbuje to nie wiemy. Już jest 120 ambasadorów debaty oksfordzkiej.

 

 

Udostępnij

O autorze