Rdzawka

Zagraj Rdzawką lub Rabką.

GRA „PARTY-tura”

2014-04-30

Nie ma jednej ścieżki dobrego procesu partycypacyjnego – jego przebieg zależy m.in. od celu, kontekstu, okoliczności i złożoności podejmowanej tematyki. Tym trudniej pokazać partycypację krok po kroku, dać przepis na z góry udany proces, wskazać wszystkie możliwe meandry.
Dlatego w PARTY-turze, w kolejnych turach gry opartych na ogólnym schemacie procesu partycypacyjnego decydujesz o najważniejszych kwestiach, sprawdzasz swoje pomysły – pamiętając o tym, żeby nie opierać się domysłach. Czekają na Ciebie również niespodzianki, z którymi musisz sobie poradzić. Pomocne będą bezpośrednie linkowania do Bazy dobrych praktyk partycypacji (www.dobrepraktyki.decydujmyrazem.pl). Tak więc – dobrej zabawy w układaniu ścieżek partycypacji!

O CO CHODZI?

Partycypacja publiczna, czy też procesy partycypacyjne, to seria pytań i wyborów dotyczących tego:

  • w co angażować (o czym władza lub urząd będzie rozmawiać, decydować wespół ze społecznością)?
  • po co angażować (w jaki rodzaj współpracy: budowanie zaufania, konsultowanie, a może decydowanie)?
  • kogo angażować (całą społeczność, reprezentatywnie dobranych – np. wylosowanych –  mieszkańców, wybraną grupę społeczną)?
  • jak angażować?

Za tymi dużymi pytaniami i wyborami stoją mniejsze, konkretne decyzje. Pośród nich kryją się rafy i niepowodzenia (bez których nie ma wzrostu i doświadczenia) oraz wielkie słowa i idee, takie jak demokracja, obywatel, transparentność, kooperacja. Wszystko po to, żeby władza była bliżej ludzi, a ludzie mieli wyraźny wpływ na rzeczywistość, w której żyją.

JAK GRAĆ?

Żeby grać w PARTY-turę, dobrze się bawić i osiągać wyniki, niepotrzebna jest żadna specjalistyczna wiedza ani wcześniejsze przygotowanie.
Gra została tak zaprojektowana, żeby grało się intuicyjnie. Do dyspozycji gracza jest elektroniczny samouczek, który tłumaczy kolejne kroki w grze i wyjaśnia wątpliwości.

Kim jesteś i jakie jest Twoje zadanie?
Odpowiadasz za rozwój regionu. Budujesz sieci dróg, które łączą ze sobą poszczególne miasteczka i zapewniają dostęp do ważnych obiektów w danej miejscowości. Buduj tak, żeby Twoi mieszkańcy byli zadowoleni. Zaproś ich do procesu partycypacyjnego. Dowiedz się, jakie są ich potrzeby i preferencje, przeanalizuj dokumenty i wytyczne urzędu. Zaplanuj przebieg dróg. Oceniaj swoje działania, żeby osiągać coraz lepsze wyniki. Zmieść się w przyznanym budżecie i czasie. Wchodź na kolejne poziomy trudności.

ŚCIĄGNIJ GRĘ

Zainstaluj grę na komputerze z systemem Windows

Zapisz skompresowany plik na komputerze. Po rozkompresowaniu pliku uruchom plik „instalator” i postępuj zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Szczegółowy opis procesu instalacji dostępny jest w pliku „instrukcja_instalacji”.Podczas instalacji zostaniesz poproszony o wskazanie miejsca docelowego dla plików gry. We wskazanej lokalizacji znajduje się plik „Partytura”, który uruchamia grę.

Instalator umożliwia także stworzenie skrótu umieszczonego na pulpicie. Jest to wygodny i szybki sposób uruchamiania gry.

Zainstaluj grę na komputerach z systemem MAC OS X

Zapisz skompresowany plik na komputerze. Po rozkompresowaniu pliku pojawi się folder z plikami gry. Skopiuj aplikację „Partytura – wersja MAC” do katalogu „Programy” znajdującego się na Twoim komputerze. Wejdź do katalogu PARTYtura i uruchom plik „PARTYtura”.

 

 

Otwórz grę w przeglądarce

 

Wydawca gry:

Wykonawca gry:

Udostępnij

O autorze