Po trzeciej sesji Rady Miejskiej-zapowiedź

przez | 31 grudnia 2014

Szanowni Państwo.

Na wczorajszej III. sesji Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju, burmistrz Przybyło, wycofała własny wniosek o uchwalenia budżetu Gminy Rabka – Zdrój na rok 2015 oraz wniosek w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Rabka – Zdrój na lata 2015 – 2025. Powodem była niekompletność udostępnionych radnym danych. Uchwały te mają być poddane głosowaniu na następnej sesji, w dniu 13 stycznia 2015 r.

Oznacza to, że jest więcej czasu na dokładniejsze zbadanie wszystkich dokumentów. Możliwe będzie również przeanalizowanie szeregu, proponowanych przez burmistrz w ostatnich tygodniach, zmian (również tych proponowanych na wczorajszej sesji).
Jesteśmy zadowoleni z takiej decyzji. Mimo upadku naszego wniosku (błąd polegający, na tym, że wniosek wniesiony był na sesji, a nie przed nią), końcowy efekt jest pozytywny.

Naszym zamierzeniem było zwolnienie tempa, w jakim te bardzo istotne uchwały będą przyjęte, jak również zachowanie ładu w pracy rady. Radni powinni mieć czas na przeanalizowanie i przedyskutowanie podejmowanych uchwał, także na posiedzeniach komisji.

Już wkrótce szersza relacja oraz nagranie z ostatniej sesji.

0 myśli nt. „Po trzeciej sesji Rady Miejskiej-zapowiedź

 1. tak się uprawia pijar

  Ale nie kompromitacja burmistrz i przewodniczącej które chciały przegłosować nie kompletne materiały związane z budżetem( widać dotychczas przez 8 lat były takie zasady niezgodne z prawem)tylko znacznie poważniejsza sprawa a mianowicie wyprowadzenie za sprawą radnych służalczych wobec burmistrz wielomilionowego majątku gminy w postaci nieruchomości do spółki prawa handlowego zakłady komunalne.
  Radni ci( poza radnymi opozycji którzy byli przeciwni) pozbyli całą radę i nas mieszkańców prawa kontroli nad tym majątkiem czyli zagłosowali na szkodę gminy warto prześledzić na nagraniu z tej sesji którzy to radni byli tak gorliwi.
  Teraz burmistrz za sprawą swojej prezes i zarządu spółki może zrobić co zechce z tym majątkiem np .obciążyć milionowymi kredytami i szastać ta kasa jak popadnie a w dodatku nie będzie to widoczne w obciążeniach finansów gminy.
  Już jest problem otrzymać informację o finansach tej spółki gdyż radni opozycyjni pomimo składanych zapytań nie otrzymali informacji o bieżącej kondycji finansowej tej spółki jeszcze przed głosowaniem a są sygnały że jest fatalna .
  I tu kolejne pytanie jak to się dzieje że w ciągu kilku lat zadłużono spółkę którą św,pamięci Rapacz zostawił oddłużoną a dodatkowo płacimy za śmieci,wodę i ścieki najwyższe stawki bodajże w całej małopolsce.
  Po co ten pośpiech z tą bardzo ważną decyzją czy nie był to główny cel dla burmistrz na tej sesji ,teraz nie tylko kredytów nie będzie widać w budżecie ale nawet rada nie będzie mieć kontroli co dalej dzieje się z tym wielomilionowym majątkiem,warto śledzić teraz dalsze poczynania w tej sprawie .
  Teraz nie tylko że może pojawić się milionowa kasa do dyspozycji zapewne w znacznej części na wynagrodzenia i wszelkie nagrody i premie to jeszcze istnieje szansa po doprowadzeniu po kilku latach do upadłości przejąć za grosze masę upadłościową majątku wartego miliony -tak się prywatyzuje majątek narodowy a rodacy nawet nie wiedzą co się dzieje.
  Za tą decyzję w 100% odpowiadają ci radni którzy bez ŻADNYCH OBIEKCJI przegłosowali tą haniebną sprawę ,gdyż nieruchomości te nigdy nie powinny zostać wyprowadzone z majątku gminy gdyż tu były bezpieczne zresztą podobnie ma się sprawa z drugą spółką Szpital Miejski .
  I tu rodzi się pytanie czy burmistrz nie powinna składać przynajmniej raz na kwartał pełnego sprawozdania o kondycji finansowej tych spółek radnym na sesjach??
  Teraz zachowuje się jakby to były jej prywatne spółki i może już ma zakodowane że w przyszłości stanie się faktycznym ich właścicielem?
  Czy nie są to prawdziwe jej cele a nie jak wmawia się mieszkańcom dobro mieszkańców.
  Ponad to jeżeli się okaże że te spółki są tak fatalnie zarządzane to dlaczego burmistrz jako 100 % nadzorca nie wnioskuje o zmianę zarządów i rad nadzorczych tych spółek ,mamy prawo wiedzieć na bieżąco ile zarabiają zarządy tych spółek na co się wydaje miliony w nich w spółce Szpital jest przecież wi-ce burmistrz p.Wójciak
  Taki był i jest tok działań związanych z przyszła złodziejską prywatyzacją naszego narodowego majątku i dlatego uważam że przynajmniej na naszym gminnym podwórku powinniśmy to śledzić by móc w porę zareagować .
  Widać gołym okiem jakie prawdziwe są intencje burmistrz ,kiedyś trzeba będzie odejść bo wszystkiego nie da się ukryć i trzeba pomyśleć jak urządzić się kosztem mieszkańców w imię zasady oby żyło się lepiej.

  1. rabczanin

   Teraz staje sie logiczne dlaczego burmistrz odrzuciła przyznane dotacje do tej spółki uznając je jako niekorzystne gdyż takie dotacje przyznane spółce ze 100% udziałem gminy uniemożliwiają przejęcie takiej spółki przez osoby prywatne co najmniej przez kilka lat,a i ekspresowy remont mostu na rabie do sortowni w Zarytem staje się w świetle ostatnich wydarzeń logiczną układanką planów burmistrzowej.
   Rabczanie obudzcie się wystarczy że w skali kraju zadłuzono nas na pokolenia i ograbiono praktycznie ze wszystkiego łącznie z emeryturami i przynajmniej w naszej małej gminnej ojczyżnie nie dajmy się wyrolować póki jeszcze czas bo jak zapadną umowy notarialne będzie już za pózno.
   Wszystkiego Dobrego w Nowym Oby Lepszym Roku.

  2. rabczanin

   Burmistrzowa jako stara wyjadaczka zorientowała się że przy obecnych jej sprzedajnych i niekumatych przychylnych jej radnych nadal może realizować swoje prywatne na przyszłość cele,nie przewidziała tylko jednego że powstanie mimo mniejszości mocny klub opozycyjnych radnych którzy nie dość że założyli własny klub to co najgorsze dla jej działań utworzyli swoją stronę internetową gdzie każdy jej ruch będzie upubliczniony i każdy mieszkaniec któremu leży na sercu przyszłość tego uzdrowiska będzie miał możliwość poznać pełną prawdę .

  3. lokalny przedsiębiorca

   Teraz staje sie logiczne dlaczego burmistrz odrzuciła przyznane dotacje do tej spółki uznając je jako niekorzystne gdyż takie dotacje przyznane spółce ze 100% udziałem gminy uniemożliwiają przejęcie takiej spółki przez osoby prywatne co najmniej przez kilka lat,a i ekspresowy remont mostu na rabie do sortowni w Zarytem staje się w świetle ostatnich wydarzeń logiczną układanką planów burmistrzowej.
   Rabczanie obudzcie się wystarczy że w skali kraju zadłuzono nas na pokolenia i ograbiono praktycznie ze wszystkiego łącznie z emeryturami i przynajmniej w naszej małej gminnej ojczyżnie nie dajmy się wyrolować póki jeszcze czas bo jak zapadną umowy notarialne będzie już za pózno.
   Wszystkiego Dobrego w Nowym Oby Lepszym Roku.

 2. lokalny przedsiębiorca

  Wszystkiego Najlepszego dla Radnych Opozycyjnych w Nowym 2015 WYTRWAŁOŚCI W SWOIM DZIAŁANIU,ODPORNOŚCI NA ATAKI BURMISTRZ ,PRZEWODNICZĄCEJ POZOSTAŁYCH RADNYCH I PRÓBY KORUPCYJNE A ZAPEWNIAMY WAS ŻE BĘDZIECIE MIEĆ W NAS PEŁNĄ POMOC I POPARCIE BO WALKA O PRZYSZŁOŚĆ RABKI I JEJ MIESZKAŃCÓW WARTA JEST TEGO

 3. lokalny przedsiębiorca

  Zadziwiające jest to że pomimo tragicznego stanu wód i powietrza w Rabce zwanym uzdrowiskiem burmistrz nawet nie wspomniała o jakimkolwiek działaniu żeby ten fatalny stan zmienić.
  Nadal praktycznie żadnego jej działania w prawie skanalizowania gminy gdzie nawet zwykłe wioski jak np.Skomielna jest już prawie w całości skanalizowana ,nic też obecna władza nie robi w sprawie pozyskania ogromnych środków na program fotowoltaiki gdzie dziesiątki gmin nie będące nawet uzdrowiskiem już złożyły wnioski o te milionowe dotacje i za chwilę będzie w nadchodzących latach za pózno na włączenie się do tej rodzziału tej wielomilionowej puli dotacji.
  To są cele które w pierwszej kolejności powinny być realizowane zwłaszcza w takiej gminie jakim jest Rabka jako uzdrowisko ,bo to nie tylko że przynosi wymierne korzyści z obniżeniem kosztów opłat za energię dla mieszkańców ale co szczególnie ważne przynosi niesamowite korzyści dla naszego środowiska w którym żyjemy a to z kolei przekłada się na nasz stan zdrowia i przyciąga wczasowiczów.
  Po za tym gmina nie musi nic z budżetu dokładać(chociaż powinna bo budżet to są przez nas wypracowane środki ) ale niech tylko zajmie się walką o te środki bo jednostki organizacyjne jakim są między innymi gminy mają zdecydowanie większe możliwości w pozyskiwaniu tych środków niż pojedyncze osoby fizyczne gdyż oprócz dotacji z NFOŚ gminy mają możliowści pozyskać środki z innych programów co przekłada się na to ze mieszkańcy mogą POZYSKAC TAKIE INSTALACJE ZA 20-30% ich kosztów.
  Skoro burmistrz potrafi pozyskiwać dotacje o czym się publicznie chwali do różnych pijarowskich inwestycji jak np.skate park czy wieże widokowe z których nic nie widać to dlaczego nic nie robi w tej stokroć ważniejszej dla gminy sprawie ,radnych jej podległych też te bardzo istotne sprawy nie interesują.
  Sami wyciągnijcie wnioski kto zarządza Rabką.
  To kolejny dowód na to jak dobro mieszkanców leży jej na sercu dla nie jak widać liczą się tylko milionowe inwestycje gdzie można kręcić lody.

 4. rabczanin

  a co będzie jak spółki ujawnią długi do 30 czerwca 2015 po uchwaleniu budżetu na 2015r.

 5. Ania

  Należy upublicznić nazwiska radnych którzy pozbyli całą radę i nas mieszkańców prawa kontroli nad majątkiem zarządzanym przez Zakłady Komunalne czyli zagłosowali na szkodę gminy.

 6. Ania

  Dziwi mnie, że informacja o sesji mającej w planie uchwalenie budżetu Gminy na 2015 narusza treść postanowienia Regulaminu Rady Miasta Rabka -Zdrój § 7 przewidującego , że materiały na sesję, w szczególności projekty uchwał, doręczenia radnym co najmniej na 10 dni przed sesją.
  Jaka jest odpowiedzialność przewodniczącej Rady za łamanie Regulaminu Rady Miasta Rabka -Zdrój i w kogo interesie to robi?
  Czy Biuro Rady działa w jej interesie czy P. Burmistrz?

 7. taguala

  Jestem szczęśliwa, że Przewodnicząca RM p. Górnicka – Orzeł czyta tą stronę!!
  Więc do Pani wiadomości: teraz dokładnie widać jak Pani jest prowadzona przez p. burmistrz na smyczy – widać to dokładnie na nagraniu od 3:25 do 6:25. Służalczość jest także widoczna przy uzasadnieniu odrzucenia wniosków pana Hajdyły. Powołała się Pani na § 32 ustęp 4.
  Wniosek można złożyć do czasu otwarcia sesji, a w wyjątkowych sytuacjach na sesji gdy:
  1) dotyczy zmiany kolejności poszczególnych punktów,
  2) dotyczy wprowadzenia nowego projektu uchwały, a wnioskodawca uzasadni pisemnie, iż podjęcie
  uchwały ma zapobiec narażeniu Gminy na znaczną szkodę
  …….
  i jak się to ma do bezstronnego prowadzenia obrad, że ten sam paragraf można zupełnie inaczej interpretować w zależności od tego czy składa to radny czy burmistrz.
  Jednocześnie jak Pani tak dyscyplinuje radnych niech Pani przeczyta § 33.
  1. Protokół sesji Rady powinien być przyjęty na następnej sesji
  2. Protokół sesji Rady wykłada się do publicznego wglądu najpóźniej na 7 dni przed terminem sesji, na której ma być przyjęty.

  Pani mętne tłumaczenie, że nie został napisany z powodu…. jest śmieszny. Niestety, mimo tylu lat pracy na stanowisku przewodniczącego nie potrafi pani prawidłowo organizować pracy RM.
  Uważam, że KLUB powinien złożyć na Pani działalność skargę do wojewody, zgodnie z treścią art. 229 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym skargę na działalność rady gminy rozpatruje wojewoda.
  Podstawa prawna:
  – art. 229 pkt 1 i 3 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.)

  Serdecznie Panią pozdrawiam, mając nadzieję, ze po chwilowym wzburzeniu spowodowanym oceną Pani działalności, zastanowi się Pani nad przyszłą pracą na rzecz zrównoważonego rozwoju Rabki i wyzwoli się pani spod toksycznego wpływu p.burmistrz.