Nowy Targ vs Rabka-Zdrój 1:0 w jawności.

przez | 15 lipca 2015

10978554_338264716358393_7817533216058110963_n

Szanowni Państwo,

Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha po raz kolejny ”wygrywa” z Burmistrzem Rabki Zdroju Ewą Przybyło na jawność i dostępność do informacji.

Dzięki wnioskowi klubu Nasze Miasto, burmistrz Rabki publikuje swoje sprawozdania z działalności w BIP-ie.

Warto tutaj wziąć przykład z sąsiadów z Nowego Targu.

Sprawozdania burmistrza Nowego Targu są publikowane na głównej stronie już od 2003 roku, w bocznej  zakładce.

Ich zawartość jest wyczerpująca.  Sprawozdania Burmistrza Nowego Targu.

A w Rabce jest tak : Informacje Międzysesyjne .

 

Dziękujemy mieszkańcom za informację.

0 myśli nt. „Nowy Targ vs Rabka-Zdrój 1:0 w jawności.

 1. Czytanie i rozumienie nie kosztuje

  Mała dygresja – sprawozdanie dotyczy jednostki budżetowej jakim jest MZWiK Nowy Targ,
  a ZWiK Rabka-Zdrój jest spółką prawa handlowego – jest to zasadnicza różnica, jeżeli ktoś tego nie rozumie to dlaczego pisze głupoty – inne procedury.

  1. rabczanin

   co jest lepsze?

   jak mądry gada głupoty, czy jak głupi się wymądrza.

 2. To ja

  Przekształcenie ZWiK w spółkę zoo miało na celu m.in. poprawę funkcjonowanie usług w zakresie zaopatrzenia w wodę, odbioru ścieków, a także wzrost sprawności zakładu.
  Efektem przekształcenia jest zwiększenie niezależności jednostki. Powinno za tym iść szukanie redukcji kosztów, wypracowania zysków i samodzielne (lub z jst)prowadzenie działalności inwestycyjnej .
  Dobrze prowadzona spółka winna być dumna z tego, że się rozwija i o tym informuje przez aktualne informacje czy też sprawozdania m.in. na swojej stronie. Oczywiście sprawozdania wymagane ustawami to inna kwestia -to obowiązek zagrożony sankcjami. Chodzi mi o szczegółową informację o swoich działaniach dla mieszkańców – jaka powstała sieć wod.-kan, za ile, kto finansował, jakie pozyskano środki, jakie planuje się inwestycje. To nie powinno być tajemnicą – te informacje dotyczą nas wszystkich.
  Myślę, że nikt nikomu nie zakazuje przedstawienia takich informacji (sprawozdania). Ich zamieszczenie świadczy dobrze o firmie.

  Na rabczańskiej stronie ZWiK tego typu informacje zakończyły się właściwie wraz z kadencją ŚP Antoniego Rapacza, np. zakładka: Planowane inwestycje kanalizacyjne na terenie gminy aktualizacja 14 maja 2007r. i nie ma odniesienia, co z tych planów zrealizowano.
  Owszem, jest informacja o istniejącej sieci wod.-kan. ale podaje tylko stan sieci i ilość odbiorców bez podania daty aktualizacji.
  Wszystko co nie jest jawne, budzi nieufność i brak zaufania do spółki i jej organu kontrolnego. Mieszkaniec dowiaduje się o funkcjonowaniu spółki tylko z rosnących rachunków za wodę i ścieki.
  Przez ostatnie lata ukrywano przed mieszkańcami wiele trudnych tematów – jednym z nich jest stan kanalizacji naszej gminy. Takie inwestycje są trudniejsze – bo ich nie widać – nie można zaprowadzić gości i chwalić się nimi(jak parkiem czy kinem). Natomiast ich brak powoduje znaczące pogorszenie się jakości życia mieszkańców.
  I stąd zamieszczenie postu jak działają w Nowym Targu. Nawet jeżeli wynika to z odrębności osobowości prawnej zakładu, to ważnym jest to, że przeciętny mieszkaniec może bez problemu dowiedzieć się o pracy i kierunku rozwoju zakładu, którego majątek wywiódł się z majątku gminy.