Jak miasta partnerskie Rabki Zdroju dbają o środowisko?

przez | 10 marca 2016

Ewa-Przybyło-odważniewicemgo

Szanowni Państwo,

4 i 5 marca 2016  we Frome w Anglii , jednym z miast partnerskich Rabki Zdroju odbyła się konferencja na tematy związane z ochroną środowiska, czystą energią,  gospodarki niskoemisyjnej, energii wodnej, biogazu, energii odnawialnej i zrównoważonego stylu życia.

Po raz kolejny burmistrz Ewa Przybyło nie poinformowała o tym wydarzeniu mieszkańców ani radnych.

Uczestniczyli w niej m.in. : burmistrz Robert Wójciak, przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Górnicka Orzeł, radne Elżbieta Szarawara i Józefa Śmietana, urzędnicy Wioletta Miśkowiec i Dariusz Makowski, Maria Nowacka z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

W konferencji uczestniczyła również mieszkanka Rabki- Anna Wojtyczko.

Nasi zagraniczni partnerzy przedstawili swoje dokonania w powyższych obszarach. W porównaniu do Rabki wygląda to imponująco, widać ,że wykorzystali środki własne i z  Unii Europejskiej, jak najlepiej.

Niestety materiały , które przedstawił Urząd Miejski w Rabce-Zdrój są już nieaktualne i wprowadziły w błąd zagranicznych gości.

Chociażby informacja o pozyskiwaniu funduszy na wymianę 200 kotłów.

Najwyraźniej naszym reprezentantom było wstyd marnego i nikłego dorobku 9 lat, w czasie których nie zrobiono praktycznie nic, aby poprawić jakość powietrza w naszej gminie.

Znajdowano tylko dziesiątki wymówek, aby nic nie robić lub, żeby odwlekać działania. Teraz zbieramy tego żniwo.

Renewables Poland in Polish


Wiadomo już  dlaczego nie pojechała tam burmistrz Przybyło.

Oczekujemy od  burmistrza Roberta Wójciaka, przewodniczącej Marii Górnickiej Orzeł, radnych Elżbiety Szarawary i Józefy Śmietany, urzędników Wioletty Miśkowiec i Dariusz Makowskiego oraz Marii Nowackiej z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej-  sprawozdania na najbliższej sesji rady miejskiej z tego co tam widzieli, jakie wnioski wyciągnęli i co z tego będzie – dla wszystkich mieszkańców naszej gminy, którzy współfinansowali ten wyjazd z podatków.

 

Prezentujemy Państwu wszystkie prezentacje poruszane na tym spotkaniu. Uważamy, że wszyscy powinni wiedzieć o czym rozmawiano we Frome.

Friday Murrhardt EU Finance e

Policy France in French

Policy Poland Low Carbon Economy in English 1

Policy UK Bristol City Council

Goodbody Community Energy Polish

Planning UK Energy Culture in English

Barnham Energy Costs Polish

Finance Germany Renewable Costs in English

Finance UK Mongoose in Polish

Buildings France in English

Buildings UK Retrofit in Polish

Buildings Poland in English

Muhardt LEDFilamentBulbIntroduction UK

Murrhardt Low Carbon Buildings

Barnham Renewable Supply Polish

Camille Dressler FRENCH

Germany Renewables

Hydro Battersby FRENCH

Renewables UK Community Energy in Polish

Renewables UK Hydro in Polish

Renewables UK Isle of Eigg in Polish

Lifestyles France in French

Lifestyles Germany Nature Park in English 2

Lifestyles UK Cowheels in Polish

Lifestyles Poland in Polish

0 myśli nt. „Jak miasta partnerskie Rabki Zdroju dbają o środowisko?

 1. mieszkaniec Rabki

  Mam rozumieć,że przedstawione na zdjęciach obiekty prywatne skorzystały z programu dofinansowania montażu solarów, w który uczestniczyła Gmina Rabka-Zdrój, no bo jeśli właściciele przedstawionych budynków sfinansowali solary z własnych środków , to jaka w tym zasługa władz gminy?Jeśli zamontowali solary za swoją kasę to świadczy to pozytywnym działaniu na rzecz ochrony środowiska czego niestety brak w wykonaniu władz gminy.
  Dlaczego w takim razie gmina nie zamontowała solarów na budynku Urzędu Miasta, na budynkach szkół podległych gminie, na budynku szpitala,na oddanym rok temu po gruntownych remoncie budynku kina?Zamiast wydawać kasę na windę przy kinie, z której nikt nie korzysta można było zamontować solary.
  Tak na koniec, co wśród członków delegacji robiła p. Wojtyczko? Czy wśród 17000 mieszkańców nie można wybrać chętnych? Czy może na takie wycieczki, na koszt podatników, jeżdżą tylko zaufani burmistrz?Jakie jest uzasadnienie uczestnictwa tej Pani w wycieczce na nasz koszt?

 2. To ja

  Proszę o zadanie pytań
  1. Jakie były koszty wyjazdu tak szacownej delegacji na spotkanie w Murhardt? Jak długo trwała nieobecność w pracy burmistrzów i pracowników urzędu? Czy zostały wypłacone diety? Jaki był wkład własny uczestników spotkania?
  Jaki był powód wyjazdu pani Anny Wojtyczko? Kolejny raz wyjeżdża za granicę na koszt miasta, poprzednio przynajmniej przewijał się motyw Spółdzielni Pracy a teraz?
  Czy gmina dofinansowała termomodernizację bloków na Orkana, Szopena czy Sądeckiej czy termomodernizacja wykonana była z funduszu remontowego? Jeżeli było dofinansowanie to w jakiej wysokości?
  Czy gmina dofinansowała zainstalowanie solarów na budynkach prywatnych lub budowę ogniw fotowoltaicznych?
  Ile jest zainstalowanych odnawialnych źródeł do oświetlenia przejść dla pieszych i ile jest czynnych?
  Ile jest zainstalowanych odnawialnych źródeł do oświetlenia alejek parkowych i placu zabaw?
  Kto reprezentował Uzdrowisko S.A., którego prezentacja jest dostępna?

 3. To ja

  W poprzednim moim poście wkradł się błąd, oczywiście spotkanie było we Frome.
  Ale przy okazji jeszcze jedna kwestia:
  W którym „paragrafie” uchwały budżetowej są zapisane wydatki na udział w takich spotkaniach?

 4. Andrzej

  Po co te osoby pojechały na tą wycieczkę na nasz koszt ,przecież te osoby nic nie zrobiły w zakresie ochrony powietrza dla Rabki wręcz przeciwnie skutecznie hamowały jakiekolwiek incjatywy w tym zakresie.Do radnych opozycji macie pełne prawo zażądać zwrotu kosztu tej wycieczki bo poszło na nią co najmniej kilkanaście tysięcy.Na wykonanie kilku metrów wodociągu niema kasy ale na wożenie swoich d…. na wycieczki są ?.

 5. Konrad Górski

  Do @To ja ale też: @mieszkaniec Rabki. Im władza bardziej staje publicznie napiętnowana i skompromitowana (w przypadku Rabki ma to miejsce teraz chyba bardziej na zewnątrz niż w samej gminie, w której wybrano po raz trzeci zupełnie niekompetentną Ewę Przybyło na burmistrza i to uzdrowiska) tym bardziej taka władza potrzebuje mieć przy sobie bardzo oddanych, chętnie „tupiących” klakierów, którzy największą wpadkę władzy będą usiłowali swoimi absurdami i nielogicznymi wywodami tłumaczyć przedstawiając je na dowód, że wpadki władzy nie było i nie ma oraz jedynie słuszna jest ich teoria sprzeciwiająca się tej, odpowiadającej bardziej faktom o 10 letniej nieudolności burmistrz Przybyło oraz jej niezaprzeczalnej odpowiedzialności za stan zapaści miasta jako uzdrowiska. Dowody znajdziecie we wpisach rabczanki na tym portalu lub na gorce24.pl , które to same już mają podobny problem bo nawet nie publikują moich imiennych komentarzy. Tak silna jest już polaryzacja i obawa władzy albo też jej arogancja po zmianie rządzącej partii w Polsce. Pod artykułami krytycznymi dla burmistrz często odzywa się owa „etatowa” rabczanka, która wbrew danym pomiarowym stacji potrafi wyobyrtać nawet takie fakty i w jej mniemaniu dumnie oraz dzielnie w ten sposób broni honoru władzy. W moim przekonaniu natomiast tylko ośmiesza siebie i tych, których usiłuje bronić. Bo jak władza bredzi to nawet jeśli im certyfikowany termometr pokazałby, iż mają po 40 st.C w „cieniu” to rabczanka napisze, że to nagonka bo ktoś chce sprzedać ekologiczne medykamenty na zbicie zbyt wysokiej temperatury u władzy w uzdrowisku, której to władza przecież podwyższonej nie ma podobnie jak w/g niej nie występuje w Zdroju zanieczyszczenie powietrza pyłami przekraczające nawet 10 razy normę i jest wręcz fantastyczne krystalicznie czyste powietrze do leczenia chorób dróg oddechowych wyjątkowo sprzyjające … z uwagi na zawartość rakotwórczych benzopirenów dających Rabce – Zdroju 14 miejsce w Polsce i pozycję lidera wśród 44 uzdrowisk. Ale tego fragmentu po wielokropku rabczanka Wam NIE napisze i dzięki takiej obłudnej postawie jeździ sobie w przerwach … palcem po głowie.

 6. To ja

  A może właśnie owo chwalenie i prezentowanie jedynie słusznej postawy bezkrytycznej akceptacji działalności obecnej władającej Magistratem, daje niektórym gratyfikację w formie zatrudnienia i dodatkowy bonus – możliwość bezpłatnego wyjazdu za granicę. Więc motywy tego bezkrytycznego postępowania są zupełnie jasne.