Rabczańskie Wieści Pozarządowe

Burmistrz Przybyło kłamie o programie LIFE.

Zdjęcie: Rabczański Alarm Smogowy
Zdjęcie: Rabczański Alarm Smogowy

Szanowni Państwo,

Przypomnijmy, że w dniu 8 marca 2015 r. w Rabce-Zdroju, hucznie podpisane zostało porozumienie w zakresie wspólnego ubiegania się o dofinansowanie projektu zintegrowanego LIFE. Projekt LIFE jest jednym ze sposobów w walce o czyste powietrze w Małopolsce. Wszem i wobec, wg. słów burmistrz, Rabka-Zdrój została liderem tego porozumienia. Projekt zakłada między innymi powołanie sieci Eko-doradców, doradzanie mieszkańcom, skąd pozyskiwać środki m.in. na likwidację starego typu pieców i kotłów na paliwo stałe czyli informowanie i doradzanie mieszkańcom oraz zakładał przedsięwzięcie związane z modelowaniem jakości powietrza dla Gminy Rabka-Zdrój.

http://www.malopolskie.pl/Wydarzenia/?id=13830

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, wycofał się z finansowania projektu LIFE Małopolska (planowany udział funduszu miał wynosić 20 mln zł.). Podjęto tą decyzję 19 lutego br. Z informacji przekazanej przez Urząd Marszałkowski wynika, że wkład własny gminy – beneficjenta projektu –  zwiększył się z 40 000 zł do 240 000 w ciągu sześciu lat.

W dniu 21 marca 2016 r. radni Klubu Radnych „Nasze Miasto”, na Komisji Ochrony Środowiska i Utrzymania Czystości, zapytali się, jakie są losy projektu LIFE. Burmistrz Przybyło miedzy innymi odpowiedziała, że Rabka-Zdrój nadal jest liderem projektu:

„ gdybyśmy zgodzili się, aby wchodzić w roli uzupełniacza środków krajowych musielibyśmy przeznaczyć na program LIFE nie 250 000 zł, tylko 442 000 zł”

„My jesteśmy w tej grupie gmin, która jest w LIFE, ale koszty pracownika i eko-doradcy są kosztami niekwalifikowalnymi … Jesteśmy beneficjentami LIFE w zakresie studiów podyplomowych tych pracowników, w zakresie tworzenia mapy zanieczyszczeń i w zakresie programów naprawczych”

„dla Rabki będzie tworzona mapa zanieczyszczeń i w tym zakresie nadal jesteśmy liderem”

W związku z wcześniejszymi kłamstwami burmistrz, złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego zapytania w sprawie projektu, a Zespół Ochrony Środowiska Urzędu przesłał odpowiedź:

Odpowiedź Na Zapytanie -Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój – Rezygnacja LIFE

Jak Państwo widzicie burmistrz Ewa Przybyło okłamała nie tylko radnych, ale również zaproszonych gości i wszystkich mieszkańców. Jest to kolejna odsłona kłamstw przekazywanych opinii publicznej, gdzie półprawdy mieszają się z kłamstwami, a pokrętna logika służy rozmyciu prawdy. Ładne słowa, które tuszują prawdę i mamią słuchających.

Poprzez kolejne kłamstwo burmistrz straciła już resztki wiarygodności.

Udostępnij

O autorze