Rabczańskie Wieści Pozarządowe

Wizyta Ministra Sprawiedliwości Węgier w Polsce

Wizyta Ministra Sprawiedliwości Węgier w Polsce

 

 

Minister Sprawiedliwości Węgier László Trócsányi od 7 do 8 kwietnia 2016 r. przebywał z wizytą w Krakowie. W trakcie pobytu w Polsce spotkał się z Ministrem Sprawiedliwości Prokuratorem Generalnym Zbigniewem Ziobro.

Ostatnie ataki terrorystyczne w Brukseli uwydatniły potrzebę wzmocnienia działań w celu lepszego przeciwdziałania terroryzmowi i zwalczania tego zjawiska. Dlatego podczas rozmów przedstawicieli resortów sprawiedliwości Polski i Węgier poruszono tematykę walki z terroryzmem. Strona węgierska przedstawiła swoje doświadczenia odnoszące się do przepisów prawa w zakresie zwalczania terroryzmu. Ponadto, przedmiotem rozmów ministrów była też bieżąca sytuacja na forum UE związana z kryzysem migracyjnym i możliwość współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Ważnym aspektem relacji polsko-węgierskich jest wsparcie wniesionej w grudniu 2015 r. przez Słowację i Węgry skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności decyzji Rady (UE) 2015/1601 z dnia 22 września 2015 r. ustanawiającej środki tymczasowe w obszarze ochrony międzynarodowej na rzecz Włoch i Grecji. Decyzja ta określa sposób relokacji z Włoch i Grecji do innych państw członkowskich 120 000 wnioskodawców ubiegających się o ochronę międzynarodową.

 

 

W trakcie wizyty delegacja węgierska udała się na Zamek Królewski na Wawelu, gdzie zwiedziła katedrę, w tym groby królów polskich i węgierskich. Następnie Minister Sprawiedliwości Węgier László Trócsányi oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł złożyli kwiaty na grobie śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki Marii. Przedstawiciele węgierskiego resortu sprawiedliwości złożyli także wizytę w Instytucie Ekspertyz Sądowych im. Prof. dr Jana Sehna w Krakowie.

 

 

Zdjęcia z wizyty: https://www.flickr.com/photos/140720387@N06/sets/72157666839205236

 

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Udostępnij

O autorze