Rabczańskie Wieści Pozarządowe

Mieszkanie+

Wspieranie rodzin to priorytet rządu. Oprócz godnej płacy, rodzina potrzebuje mieszkania, które jednak często bywa nieosiągalne. Wiele rodzin nie ma zdolności kredytowej lub musi zadłużyć się na całe życie spłacając co miesiąc nadmiernie obciążające raty. Ambicją rządu jest poprawa tej sytuacji. Dlatego po programie Rodzina500+, który z sukcesem funkcjonuje, rząd przedstawia program Mieszkanie+.Mieszkanie+ to kompleksowy plan budownictwa mieszkaniowego oparty na trzech filarach: przystępnych cenowo mieszkaniach na wynajem, budownictwie społecznym oraz wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Plan budowy mieszkań na wynajem skierowany jest do wszystkich obywateli, bez względu na wiek czy sytuację osobistą. Chcemy pomagać nie tylko najbiedniejszym, ale też realnie wesprzeć klasę średnią. Koszt najmu mieszkań będzie kształtował się, w zależności od regionu, od ok. 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Dodatkowo będzie istniała możliwość docelowego przeniesienia własności.

Plan budowy mieszkań na wynajem zakłada utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, który będzie przekazywał państwowe grunty pod budowę mieszkań. W ten sposób koszt mieszkań nie będzie obejmował ceny działek, a pieniądze zarobione na operowaniu państwowymi nieruchomościami zostaną przeznaczone na budowę, co nie obciąży państwowego budżetu.

Kolejny filar programu Mieszkanie+ to pomoc dla budownictwa społecznego. Zależy nam na pobudzeniu tego potencjału, dlatego z określonego rodzaju wsparcia budownictwa czynszowego – dofinansowania, dotacji lub preferencyjnych kredytów – będą mogły korzystać samorządy, spółki gminne, TBSy, spółdzielnie mieszkaniowe, a nawet deweloperzy.

Wreszcie, program Mieszkanie+ umożliwi oszczędzanie na cele mieszkaniowe, w tym remonty lub budowę własnego domu. Polacy będą mogli gromadzić środki na subkontach mieszkaniowych, które będą uzupełniane przez państwowe premie.

Prace nad projektem Mieszkanie+ zostaną rozpoczęte jeszcze w tym roku. To pierwszy plan, który rozwiąże problemy mieszkaniowe Polaków, a jednocześnie podniesie standard życia, wesprze rodziny, a także pobudzi polską gospodarkę.

Więcej informacji na premier.gov.pl:

Za KPKM

Udostępnij

O autorze