Warszawa, 14 czerwca 2016
IMM: obawy o bezpieczeństwo i… dojazd do pracy; głośno o dostępie do broni. Polacy o szczycie NATO w social media.
Zagrożenie atakiem terrorystycznym, utrudnienia komunikacyjne oraz protesty i demonstracje – to główne obawy Polaków w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie – wynika z monitoringu mediów społecznościowych w IMM. Coraz więcej komentarzy o liberalizacji dostępu do broni palnej. Jak wynika z monitoringu internetowych komentarzy w IMM, wzmianki o lipcowym spotkaniu członków Sojuszu Północnoatlantyckiego w stolicy tylko za pośrednictwem portali i serwisów społecznościowych mogły zostać wyświetlone nawet 15 mln razy.
Bezpieczeństwo: kwestia nr 1
Od 1 do 13 czerwca w internecie pojawiło się blisko 10 tysięcy polskojęzycznych komentarzy na temat szczytu NATO w Warszawie. Jak wynika z analizy kontekstu dyskusji, słowo „bezpieczeństwo” jest – obok słów „NATO”, „Polska” czy „Warszawa” – jednym z najczęściej wymienianych przez Polaków zwrotów w internetowych rozmowach o szczycie. Wśród publikacji wyrażających obawy, strach lub innego rodzaju negatywne emocje, aż 67% komentarzy zamieszczonych w sieci ma związek z zagrożeniem terrorystycznym. „Rozumiem, że po zakończeniu szczytu NATO i ŚDM, gdy już minie podwyższone zagrożenie terrorystyczne, te nowe przepisy inwigilacyjne i poszerzające uprawnienia służb zostaną odwołane?” – czytamy w komentarzach w portalu Onet, w nawiązaniu do przyjętej przez Sejm ustawy antyterrorystycznej.
„Drodzy terroryści i bandziory! Informujemy, że na czas szczytu NATO i ŚDM dla Waszej wygody zostały wprowadzone zakazy noszenia legalnej broni przez uczciwych obywateli” – czytamy z kolei na facebookowej stronie „TAK dla liberalizacji dostępu do broni i rozwoju zainteresowań militarnych”. Internetowa dyskusja o dostępie do broni w Polsce w ostatnich miesiącach przybrała na sile i wyjątkowo często pojawia się także w dyskusjach o szczycie NATO.
Jak dojadę…?
W pozostałych wpisach o negatywnym wydźwięku Polacy wyrażają m.in. obawy o utrudnienia w poruszaniu się po Warszawie i problemy z dotarciem do pracy, a także przewidują negatywne skutki ewentualnych protestów i demonstracji. „Mieszkam przy moście, już miałam wizytę policji w domu i zakaz podchodzenia do okien czy wychodzenia na balkon podczas przejazdu kolumny oraz nakaz przeparkowania auta. Do pracy chyba się tego dnia teleportuję” – czytamy na facebookowej stronie „Saska Kępa – saskakepa.info”. „Stolica będzie jak twierdza” – ostrzegały też nagłówki w m.in. portalu Gazeta.pl.
Osobną kategorię w dyskusji stanowią krytyczne komentarze związane z organizacją szczytu i bieżącą polityką. Wśród nich, największe zaangażowanie Polaków w sieci wywołała podana przez dziennik „Fakt” informacja, że jeden z polityków, który kilka lat temu złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, zajmuje się organizacją tego spotkania. „Kompromitacja MSZ. Były esbek przyjmie delegacje państw NATO?” – czytamy na stronach internetowych Superstacji. Od 1 do 13 czerwca tego samego wątku dotyczyła jedna z najczęściej udostępnianych publikacji związanych ze szczytem NATO: facebookowy wpis serwisu Pikio.pl.
(źródło: https://www.facebook.com/pikiopl/posts/1764354310449868)
„Obama i Kerry przycisną PiS na szczycie NATO. Bo boją się o polską demokrację” – można było z kolei przeczytać w chętnie udostępnianym (głównie na Twitterze) artykule na internetowych stronach „Newsweeka”. Słowo „demokracja” było ponadto jednym z najczęściej wymienianych słów w internetowych komentarzach o szczycie.
Wśród publikacji, których autorzy przychylnie i z pozytywnym nastawieniem komentują temat szczytu, dominują natomiast te artykułujące wysokie oczekiwania wobec rezultatów rozmów, prestiż wydarzenia oraz perspektywy wzmocnienia bezpieczeństwa Polski w regionie. Są to m.in. cytowania wypowiedzi Antoniego Macierewicza, szefa Ministerstwa Oborny Narodowej. Minister w rozmowach z mediami podkreślał m.in., że lipcowy szczyt może okazać się rozstrzygający dla bezpieczeństwa Europy Środkowowschodniej i całego sojuszu. „Bezpieczeństwo zaczyna się tutaj, zaczyna się w Warszawie, zaczyna się podczas największego, najliczniejszego i zapewne najdonioślejszego szczytu NATO, jaki odbędzie się w Warszawie” – mówił Macierewicz. Szeroko komentowano także zapowiedziane przybycie prezydenta USA Baracka Obamy. Na Twitterze największą popularność zyskał tweet Dominika Tarczyńskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości.
(źródło: https://twitter.com/D_Tarczynski/status/731443944064700418)
Angażujący szczyt
Dyskusja o szczycie NATO najczęściej toczy się na Facebooku i Twitterze, choć duże zainteresowanie wywołują też instagramowe fotografie zamieszczane głównie na kontach ministerstw i instytucji rządowych. Debata jest angażująca. Od początku czerwca, na treści związane z lipcowym szczytem Polacy zareagowali blisko 50 tysięcy razy.
Jak wynika z monitoringu internetowych komentarzy w IMM, wzmianki o warszawskim szczycie NATO tylko za pośrednictwem portali i serwisów społecznościowych mogły zostać wyświetlone nawet 15 mln razy.
Autor: Łukasz Jadaś, IMM
to innowacyjna organizacja o wiodącej pozycji rynkowej w branży analityki informacji medialnych. Od 2000 roku dostarcza kompleksowe usługi badania danych pozyskiwanych ze wszystkich typów mediów, które w postaci specjalistycznych raportów i przekrojowych analiz branżowych, opracowuje zespół ekspertów IMM. Dostępny on-line moduł analityczny umożliwia bieżące śledzenie efektów działań komunikacyjnych na tle konkurencji, pomiar efektywność dotychczas podjętych działań promocyjnych i planowanie strategii komunikacji. Pomaga też chronić reputację firmy lub marki w sytuacjach kryzysowych.
Aktualnie stałym monitoringiem objętych jest ponad milion domen polskich zasobów internetu wraz z social media (z aktualizacją wyników w czasie rzeczywistym), ponad 1000 tytułów prasowych oraz prawie 150 stacji RTV z szerokim wyborem mediów regionalnych i lokalnych.
IMM należy do elitarnej międzynarodowej organizacji FIBEP (Federation Internationale des Bureaux d’Extraits de Presse) zrzeszającej firmy monitorujące media z całego świata.