#RokNowychZadań: Kultura i historia

31 stycznia 2017 r.
 

 

O zadaniach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozmawiałam dziś z szefem tego resortu, wicepremierem Piotrem Glińskim.

W 2016 roku mój rząd obrał nowy kurs, jeżeli chodzi o działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To nie tylko wsparcie dla środowisk artystycznych oraz promocja polskiej kultury w kraju i poza jego granicami. Po raz pierwszy resort zajął się kompleksowym prowadzeniem polityki historycznej. W końcu zaczęliśmy dbać o prawdę historyczną i śmiało dopominać się o dobre imię Polski.

Patrzymy w przeszłość, aby móc tworzyć lepszą przyszłość. Mamy ambitne plany związane z rozwojem nowoczesnych polskich mediów oraz przemysłu audiowizualnego. Trwają prace nad przygotowaniem Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, której owocem będzie nowa ustawa o prowadzeniu działalności kulturalnej.

W roku 2017 wydatki na kulturę wyniosą ponad 4 mld złotych, co znaczy, że wzrosną one o 220 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Skupiamy się nie tylko na rozwoju oraz promocji kultury, ale także inwestujemy w to, co niezwykle cenne – nasze dziedzictwo.

Właśnie takie kierunki pracy resortu będą kontynuowane w 2017 roku. Ich wyrazem będzie m.in. budowa sieci muzeów, w tym Muzeum Historii Polski czy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a także powołanie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Ministerstwo przeznaczy również ponad 120 mln złotych na ratowanie polskich zabytków.

Zdecydowanie najważniejszy jest jednak projekt dotyczący 100. rocznicy obchodów polskiej niepodległości. Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa” to szereg inicjatyw, wydarzeń i uroczystości, które mają nie tylko uczcić ważną rocznicę, ale przede wszystkim sprawić, że my – Polacy będziemy świętować ją wspólnie.

separator
Dziękuję za subskrypcję listów ode mnie. Bądźmy w kontakcie!
separator

You May Also Like